نبرد نهایی
امام على علیه‏السلام : هر كس چشم خود را [از نامحرم] فرو بندد، قلبش راحت می‏شود.

هیأت مدیران خبرسانی آمریكا (بی‌بی‌جی) پخش اعتراض‌ها و آشوب‌های حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران را از جمله دستاوردهای استراتژیك ‌منطقه‌ای خود در آسیا دانست.

به گزارش فارس، شورای دولتی پخش برنامه‌های رادیو و تلویزیون آمریكا (BBG) كه دیپلماسی رسانه‌ای دولت آمریكا را طراحی می‌كند، در بودجه مالی سال 2011 خود به كنگره مبلغ 768 میلیون و 778 هزار دلار درخواست كرده است.

خبرگزاری فارس قصد دارد به منظور آگاهی بخشی به مخاطبان خود متن كامل این گزارش را در چند قسمت منتشر كند، آنچه در پی می‌آید گزارشی مختصر از جزئیات دقیق بودجه‌های درخواستی این هیات برای سال مالی 2011 ، اهداف و برنامه‌های توسعه‌ای بی‌‌بی‌جی در نقاط مختلف دنیا همراه با دستاوردها و تغییرات جدید و همچنین برآوردی از مناطق دارای فعالیت این هیات رسانه‌ای است.

در مقدمه این گزارش می‌خوانیم:

« هیأت مدیران خبررسانی (BBG) با ترویج آزادی و دموكراسی و نیز با افزایش تفاهم از طریق ارتباطات چندرسانه‌ای و نیز پخش اخبار دقیق، عینی و متوازن و دیگر برنامه‌ها در مورد آمریكا و جهان، اهداف سیاست خارجی آمریكا را به پیش می‌برد.

هیأت مدیران خبررسانی تمام سازمان‌های خبررسانی بین‌المللی آمریكا را در بر می‌گیرد كه عبارتند از: صدای آمریكا (VOA)،‌ رادیو و تلویزیون مارتی، و سازمان‌های دریافت‌كننده اعتبارات مالی: رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی (RFE/RL)، ‌رادیو آسیای آزاد (RFA) و همچنین شبكه‌های‌ خبررسانی خاورمیانه(MBN). تمام خدمات خبری هیأت مدیران خبررسانی تابع استانداردها و اصول مندرج در قانون خبررسانی بین‌المللی (1994) هستند.

پخش خبر با 60 زبان در بیش از 100 كشور با 171 میلیون مخاطب به زبان بومی

برنامه‌های هیأت مدیران خبررسانی از طریق رادیو، تلویزیون، اینترنت و همچنین انواع در حال گسترش رسانه‌های جدید به 60 زبان و در بیش از 100 كشور جهان منتشر می‌‌شوند. هیأت مدیران خبرسانی از طریق شبكه پخش جهانی‌، به طور مستقیم با 171 میلیون مخاطب به زبان بومی‌ خودشان ارتباط برقرار می‌كند.

این نوع دسترسی به مخاطبین جهانی كاملاً با ارزش و منحصر بفرد است زیرا آمریكا هم می‌خواهد با مردم اقصی‌نقاط جهان ارتباط برقرار كرده و هم در جهت خلق همكاری با آنها اقدام كند. خبررسانی بین‌المللی یكی از ثمربخش‌ترین و در عین حال كم‌ هزینه‌ترین بخش‌های دیپلماسی عمومی است. بیش از 80 درصد خدمات زبان‌های خارجی ارائه شده از جانب هیأت مدیران خبررسانی هزینه‌ای كمتر از 5 میلیون دلار در سال داشته و بیش از دوسوم این خدمات نیز هزینه‌ای كمتر از 2 میلیون دلار دارند.

هیأت مدیران خبررسانی در فرایند جهانی ترویج دموكراسی، جامعه مدنی، نهادهای شفاف و همكاری‌های جهانی نقش تسریع‌گر را ایفاء می‌كند.

زمانی كه رویدادی رخ می‌دهد، هیأت مدیران خبررسانی می‌تواند با افزایش موقتی خبررسانی در حوزه مربوطه به بحران‌های جهانی واكنش دهد. به عبارت ساده‌تر، سرویس‌های زبان‌های خارجی هیأت مدیران خبررسانی بر ساعات خبری افزوده و محتوایی غنی برای اطلاع‌رسانی كارآمد و دقیق به مردم تحت تأثیر بحران، خلق می‌كنند.

زمانی كه بحران‌های منطقه‌ای و محلی، اغلب بدون هیچ هشداری پدیدار می‌گردند، هیأت مدیران خبررسانی باید با سرعت، قاطعیت و بر اساس منابع رسانه‌ای موجود و ماهیت موقعیت پیش‌‌آمده نسبت بدان‌ها واكنش نشان دهد.

"برنامه استراتژیك هیأت مدیران خبررسانی در سال‌های مالی 2008 الی 2013 " استراتژی‌های سازمان برای دستیابی به اهداف را با توجه به چالش‌های پیش‌ رو مشخص می‌سازد. بودجه سال مالی 2011 بر اساس این برنامه تدوین شده و تلاش برای ادغام فعالیت‌های اجرایی و بودجه هیأت مدیران خبررسانی نیز بر اساس برنامه استراتژیك مذكور ادامه می‌یابد.

دستاوردهای منطقه‌ای

هیأت مدیران خبررسانی اهداف بلندمدت اجرایی را بر اساس اولویت‌های منطقه‌ای تدوین كرده است، در ادامه گزارش حاضر هر كدام از اهداف اجرایی، دستاوردهای بزرگ اخیر و تغییرات پیشنهادی در برنامه‌ها تشریح می‌گردند.

"برقراری ارتباط با جهان عرب‌زبان "

دستاوردهای برنامه

* الیوم، برنامه سه ساعته و جدید شبكه‌های خبررسانی خاورمیانه كه در مارس 2009 تأسیس شد. این برنامه با آمیزه‌ خبری منحصر بفردی كه در مورد مسائل جاری خاورمیانه ارائه كرده پوشش رسانه‌ای شبكه الحرة را بازتعریف كرده است، این برنامه پلت‌فرمی برای بررسی اخبار روز، بحث در مورد مسائل اجتماعی مهم، ارائه دیدگاه‌هایی منحصر بفرد از خاورمیانه و آمریكا و انتشار اخباری است كه در دیگر رسانه‌های منطقه ارائه نمی‌گردند.

* در زمان مناقشات غزه در سال 2008،‌ شبكه‌های خبررسانی خاورمیانه منابع خود را دوباره سازماندهی نمود تا مخاطبین را در جریان لحظه به لحظه اخبار گذارد. پوشش خبری شبكه‌های خبررسانی خاورمیانه به علت عینی، دقیق و سر وقت بودن تحسین همگان را برانگیخت.

*‌ رادیو عراق آزاد كه به عنوان زیرمجموعه رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی (RFE/RL) فعالیت می‌كند اخباری عینی و متوازن در مورد اخبار روزانه عراق و گذار این كشور به سوی دموكراسی ارائه می‌كند. در برنامه‌های سال مالی 2009 بر ضرورت عهده‌دار شدن مسئولیت‌های بیشتر از جانب شهروندان عراقی در حین خروج نیروهای آمریكایی و واگذاری اختیارات محلی به عراقی‌ها تأكید شده است.

تغییرات در برنامه‌ها: هیأت مدیران خبررسانی پیشنهاد می‌كند شبكه "الحرة اروپا " منحل گردد.

"برقراری ارتباط با مخاطبان مناطق استراتژیك مانند خاور نزدیك، جنوب آسیا،‌ آسیای مركزی و اوراسیا "

دستاوردهای برنامه

* "رادیو دیوا " زیرمجموعه صدای آمریكا یك شبكه رادیویی است كه به بیش از 40 میلیون پشتون ساكن در مرز بحران‌زده افغانستان- پاكستان اخبار منطقه، آمریكا و خبرهای بین‌المللی را پخش می‌كند. در ژوئن 2009، رادیو دیوا پخش یك برنامه سه ساعته صبحگاهی را نیز آغاز كرد.

* در ژانویه 2010، ‌سازمان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، "رادیو مشعل " را راه اندازی نمود. این شبكه رادیویی در موج كوتاه و برای پخش برنامه به زبان پشتون در مناطق مرزی افغانستان و پاكستان راه‌اندازی شده است.

* صدای آمریكا و رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی اخبار فوری، گزارش‌های عمیق و تحلیل‌هایی دقیق در مورد مسائل كشور افغانستان به مردم این كشور ارائه كرده‌‌اند. پوشش خبری جامع جریان انتخابات آگوست 2009 افغانستان، شامل گزارش‌های خبری زنده از كابل و ولایت‌های اطراف، سوابق نامزدهای كلیدی، بحث در مورد مسائل پیش‌ روی دولت، و واكنش رأی‌دهندگان داخل افغانستان بود.

* در ایران علی‌رغم پارازیت‌های فزاینده، صدای آمریكا و رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ایران و همچنین اعتراضات گسترده متعاقب آن را گزارش كردند.

*‌ بخش خدمات زبان اردوی صدای آمریكا به ارائه خبررسانی تلویزیونی و همچنین گسترش برنامه‌های رادیویی در پاكستان ادامه می‌دهد.

* در 2 نوامبر 2009، رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی برنامه "پژواك قفقاز " را راه‌اندازی كرد، این برنامه به مدت یك ساعت و به زبان روسی برای مناطق اوستیای جنوبی و آبخازیا در گرجستان پخش می‌شود.

تغییرات در برنامه‌ها

- هیأت مدیران خبررسانی پیشنهاد می‌كند فرستنده‌های رادیویی موج FM در افغانستان افزایش یابند. این كار از طریق تأسیس ایستگاه‌های موج FM در مناطق مورد نظر هیأت مدیران خبررسانی انجام خواهد گرفت تا بدین وسیله برنامه‌های دری و پشتوی صدای آمریكا و رادیو آزاد افغانستان را پخش نمایند.

- هیأت مدیران خبررسانی پیشنهاد می‌كند برنامه‌ای در جهت ارضای نیازهای پرسنلی و تأسیساتی ادارات رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی تدوین و اجراء گردد.

- هیأت مدیران خبررسانی پیشنهاد می‌كند بخش سرویس زبان‌های یونانی و كروات صدای آمریكا منحل گردند، پخش رادیویی برنامه‌های شبكه خبری تلویزیون فارسی صدای آمریكا و همچنین برنامه یك‌ ساعته رادیوی فارسی صدای آمریكا متوقف گردد، و همچنین برنامه‌های سرویس روسی رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، مناصب پشتیبانی و همچنین هزینه‌های عمومی عملیاتی كاهش یابند.

"تمكركز برنامه‌های خبررسانی بر مخاطبان دارای اولویت استراتژیك در شرق آسیا "

دستاوردهای برنامه

* صدای آمریكا و رادیو آسیای آزاد به خبررسانی روزانه 5 ساعت به كره شمالی ادامه می‌دهند. سرویس كره‌ای صدای آمریكا با پخش برنامه‌ای به مدت 90 دقیقه از یك فرستنده موج متوسط مستقر در كره جنوبی ارتباط خود با مخاطبینش در كره شمالی را توسعه داده است.

* پس از تظاهرات وسیع ملی در برمه علیه حاكمان نظامی كشور و سركوب‌های متعاقب آن، صدای آمریكا و رادیو آسیای آزاد خبررسانی به مخاطبین برمه‌ای را گسترش داده‌اند. سرویس برمه‌ای صدای آمریكا كه در گذشته روزانه 3.5 ساعت برنامه پخش می‌نمود اولین تلویزیون ماهواره‌ای برای برمه را راه‌اندازی كرد.

تغییرات در برنامه

- هیأت مدیران خبررسانی پیشنهاد می‌كند بودجه بیشتری به رادیو آسیای آزاد تعلق گیرد تا این سازمان بتواند برنامه‌های ویدئویی برای انتشار ماهواره‌ای به زبان برمه‌ای و تبتی و نیز برای انتشار اینترنتی به زبانی ماندارینی و ویتنامی تهیه كند و نیز خدمات ارائه شده برای دستگاه‌های موبایل را نیز ارتقاء دهد.

- هیأت مدیران خبررسانی پیشنهاد می‌كند هزینه‌های عملیاتی عمومی رادیو آسیای آزاد كاهش یابد.

"تمركز خبررسانی در آفریقا بر مناطقی كه خطر تروریسم، نسل‌كشی و یا شكست دولت‌ها در آن بیشتر است "

دستاوردهای برنامه

* در ژوئن 2009، سرویس سومالی صدای آمریكا یك برنامه نیم‌ ساعته به برنامه‌های روزانه خود افزود و هم اینك هر روز سه ساعت و نیم برنامه پخش می‌كند. در سال مالی 2009، دفتر مهندسی اداره خبررسانی بین‌المللی و "دفتر بازاریابی و جایگذاری برنامه‌ها " دو پروژه رادیویی در موج FM به زبان‌های موگادیشویی و هرگیسایی در منطقه سومالی‌لند طراحی و راه‌اندازی نمودند.

* شبكه "عافیه دارفور " از زیرمجموعه‌های شبكه‌های خبررسانی خاورمیانه، اخبار دارفور و بقیه نقاط جهان را برای مردم دارفور، چاد شرقی و خارطوم پخش می‌كند؛ اخباری كه در غیر اینصورت به دست مردم این مناطق نخواهند رسید.

* سرویس سواحیلی صدای آمریكا با بهره گرفتن از گسترش تكنولوژی موبایل در قاره آفریقا، ‌اخبار را با استفاده از پیامك منتشر می‌كند. در این سرویس تیتر اخبار و اخبار فوری از طریق پیامك به میلیون‌ها نفر در شرق و مركز آفریقا ارسال می‌گردند.

تغییرات در برنامه

- هیأت مدیران خبررسانی پیشنهاد می‌كند به منظور دستیابی به مخاطبین بیشتر در آفریقا یك سیستم چندرسانه‌ای برای پیام‌رسانی اخبار در سرویس سواحیلی شكل گیرد، شبكه FM در بازارهای اصلی آفریقا گسترش یابد، و نیز برنامه‌های ویدئویی و صوتی كوتاه‌مدت برای توزیع از طریق پورتال‌های اینترنتی تولید گردند.

"افزایش ارتباط با مخاطبان در مناطق استراتژیك آمریكای لاتین "

دستاوردهای برنامه

* سرویس زبان كرئولی صدای آمریكا و رادیو و تلویزیون مارتی حوادث مربوط به زلزله ژانویه 2010 هائیتی را زیر پوشش خبری گسترده‌ای قرار دادند. صدای آمریكا برنامه‌های زبان كرئولی را از یك ‌و ‌نیم ساعت به 10 ساعت و نیم بین روزهای دوشنبه تا جمعه و از یك ساعت تا 9 ساعت و نیم در روزهای شنبه و یكشنبه افزایش داده و هماهنگی‌های لازم را با وزارت دفاع انجام داد تا برنامه‌ها از طریق فرستنده‌های موج FM مستقر در هواپیماهای نظامی بر فراز منطقه پخش گردند.

* در اواسط دسامبر 2008، "دفتر خبررسانی كوبا " (OCB) شروع به پخش تلویزیون مارتی در باند VHF از یكی از دو هواپیمای "ایرمارتی " كرد. هم‌اكنون این هواپیما می‌تواند در دو باند UHF و VHF به پخش برنامه بپردازد.

تغییرات برنامه‌ها

- هیأت مدیران خبررسانی پیشنهاد می‌كند استودیوهای تلویزیونی دفتر خبررسانی كوبا اصلاح شده و مورد استفاده صدای آمریكا و دفتر خبررسانی كوبا قرار گیرند. این هیأت همچنین پیشنهاد می‌كند پخش برنامه‌های "تلویزیون مارتی " در ماهواره "دیركت‌تی‌وی " افزایش یابد.

"ادغام فعالیت‌های پشتیبانی اصلی با استراتژی‌های پیاده‌سازی خبررسانی و اهداف اجرایی "

دستاوردهای برنامه

* بخش مهندسی در سال مالی 2009 شروع به پیاده‌سازی مرحله‌ای سیستم ویدئویی دیجیتال نمود. در ابتدا سیستم مدیریت ارزیابی ویدئویی تأسیس گردید. پس از پایان طرح و اجرای این پروژه، سیستم مذكور خواهد توانست مدیریت اخبار، مدیریت ارزیابی دیجیتالی،‌ ذخیره متمركز ویدئویی، آرشیو ویدئویی و سیستم جذب/ پخش ویدئویی را با یكدیگر ادغام كند.

* اداره خبررسانی بین‌المللی "دفتر رسانه‌های جدید " را تأسیس نمود تا بهره‌گیری صدای آمریكا از اینترنت و سایر تكنولوژی‌های دیجیتالی به مانند دستگاه‌های موبایل و رسانه‌های اجتماعی را مدیریت و هدایت نماید.

تغییرات برنامه

- هیأت مدیران خبررسانی پیشنهاد می‌كند ظرفیت و زیرساخت‌ سیستم پخش ماهواره‌ای جهانی بهبود یافته و "مركز كنترل شبكه " (NCC) كه قلب سیستم توزیع ماهواره‌ای جهانی هیأت مدیران خبررسانی محسوب می‌شود استانداردسازی و به روزرسانی شود.

- هیأت مدیران خبررسانی پیشنهاد می‌كند به منظور حفظ جایگاه در بازارجهانی رسانه‌های جدید كه به سرعت در حال تغییر و گسترش است، ‌استفاده از دستگاه‌های موبایل و سیستم‌های توزیع دیجیتالی افزایش یابد. این برنامه شامل تداوم تغییر فرمت برنامه‌های صدای آمریكا از سیستم‌های آنالوگ به سیستم‌های فایل- محور دیجیتال خواهد بود.

- هیأت مدیران خبررسانی پیشنهاد می‌كند كارهای زیر در حوزه پشتیبانی انجام گیرند: كاهش هزینه‌های قراردادی سازمان به میزان 4 درصد؛ فروش یك سایت فرستنده در آلمان؛‌ فروش یك ایستگاه فرستنده آمریكایی؛ سازماندهی دوباره عملیات‌ها در ایستگاه‌های فرستنده خارجی؛ كاهش پرسنل بخش مهندسی اداره خبررسانی بین‌المللی و همچنین هزینه‌های عمومی این اداره؛ و كاهش بودجه تعمیرات و اداره بخش "توسعه دارایی‌های سرمایه‌ای خبررسانی " .

خلاصه ارقام بودجه درخواستی بی‌بی‌جی برای سال مالی 2011

هیأت مدیران خبررسانی خواهان دریافتی بودجه‌ای به میزان 768.8 میلیون دلار برای سال مالی 2011 است كه این بودجه شامل موارد زیر است:

* 755.1 میلیون دلار برای عملیات‌های خبررسانی بین‌المللی (بودجه یك سال تمام سرویس‌های خبررسانی و پشتیبانی). این درخواست شامل بودجه لازم برای ارتقاء عملیات‌ها و توزیع ماهواره‌ای، توسعه برنامه‌های رسانه‌های جدید كه پلت‌فرم‌های خبررسانی سازمان را گسترش می‌دهند، و نیازهای ضروری پرسنلی و تأسیساتی در ادارات رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است.

* 13.6 میلیون برای "توسعه دارایی‌های سرمایه‌ای خبررسانی " (بودجه یك سال تمام برای نگهداری و اصلاح زیرساخت‌های انتقال امواج). این درخواست شامل بودجه لازم برای نگهداری، ‌تعمیر و توسعه سیستم‌های كنونی، دیگر تمهیدات برای تضمین ابقای ظرفیت كنونی فرستنده‌ها، و ارتقاء سیستم‌های عملیاتی و توزیع ماهواره‌ای جهانی هیأت مدیران خبررسانی، مركز كنترل شبكه و زیرساخت مدیریت رسانه‌های دیجیتالی است.

نوع مطلب : افشاگری، مدارک دخالتهای غرب در ایران امروز، جنگ نرم، هالیوود و رسانه های صهیونیستی، 
برچسب ها : جنگ نرم،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

حدیث از امام رضا (ع) :"همانا از كسانی كه مدعی مودت ما اهل بیت (ع) هستند، كسی هست كه در فتنه‌گری، برای شیعیان ما از دجال شدیدتر است. (راوی) گفتم: برای چه؟ (امام) فرمودند: به خاطر دوستی با دشمنان ما و دشمنی با دوستانمان. چون چنین شد، حق با باطل آمیخته می‌شود و مؤمن از منافق بازشناخته نمی‌شود."
---------
امام خامنه ای(حفظه الله) : بصیرت یعنی اینکه بدانیم شمری که سر امام حسین (ع) را برید همان جانباز جنگ صفین بود که تا مرز شهادت پیش رفت.
-------
امام صادق(ع) فرموده‌اند "ایمان خود را قبل از ظهور تكمیل كنید چون در لحظات ظهور ایمانها به سختی مورد امتحان و ابتلاء قرار می‌گیرند. "(كافی/1/370/6 ؛ كمال‌الدین/1/18)
-------
آیت الله محمد تقی مصباح یزدی :
در پاسخ به سؤالی مبنی چگونگی مقابله جوانان با مفاسد اخلاقی، گفت: بهترین و آسان‌ترین راهی که جوانان می‌توانند برای مقابله با مفاسد اتخاذ کنند، توسل به حضرت بقیة‌الله‌الاعظم(عج) است.
-------
عبدالله بن سنان می‌گوید: حضرت صادق علیه السلام فرمود: به زودی شبهه‌‌ای عارض شما می‌گردد؛ پس (در ایام) بدون نشانه‌ای که دیده شود و بدون امامی که شما را هدایت کند باقی خواهید ماند. در آن روز کسی نجات نمی‌یابد مگر آن کسی که به دعای غریق، دعا کند.
عرض کردم: «دعای غریق چیست؟» فرمود: می‌گویی:
یا اللهُ یا رَحْمنُ یا رَحِیمُ یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ
من گفتم: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الاَبْصارِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ. (راوی کلمه و الابصار را به دعا اضافه نمود) حضرت صادق علیه السلام فرمودند: «به راستی که خدای عزّوجل مقلب القلوب و الابصار است، اما آن‌چنان که من گفتم بگو: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ.»
----------
اگر این ولایت فقیه جهانگیر شود، امام زمان ما خواهد آمد، و این مقدمه سازی برای ظهور حضرت است. ما در دوران نائب امام زمان امتحان می‌شویم برای خود حضرت؛ اگر در امتحانات پای رکاب ولی فقیه ـ نائب امام زمان(ع) ـ پیروز شدیم، به امام زمان(ع) خواهیم رسید.
--------
امام صادق(ع):«امام خودت را بشناس، زیرا، هرگاه، امام خود را شناختی، تقدم یا تاخر این «امر ظهور»، زیانی به تو نرساند.»
---------
راز امنیت ایران از نگاه آیت الله جوادی آملی : ما (ایرانیان) به برکت اهل بیت علیهم‌السلام در میدان مین از مصونیت برخورداریم.
---------
«ان یَشَأ یُذهِبكُم ایُّهَا النّاسُ و یأتِ بِآخَرینَ وَ كانَ اللّهُ على ذلكَ قدیر» (نساء: 5.)133 اى مردم، اگر او بخواهد شما را از بین مى‌برد و افراد دیگرى به جاى شما مى‌آورد و خدا بر این كار تواناست.

آیه در سیاق برخى آیات در بى‌نیازى خدا از طاعت مردم و عدم زیان از مخالفت مردم است؛ زیرا آنچه در آسمان و زمین است مِلك اوست. سپس مى‌فرماید: براى خدا هیچ مانعى ندارد كه شما را از بین ببرد و جمعیتى آماده‌تر و مصمّم‌تر جانشین شما كند و خداوند بر این كار توانایى دارد.

شیخ طوسى، طبرسى، میبدى، زمخشرى، قرطبى، آلوسى، فیض كاشانى، طبرى و دیگر مفسّران از رسول خدا نقل كرده‌اند: «وقتى این آیه نازل شد، رسول خدا دست خود را به پشت سلمان زد و فرمود، آن جمعیت قوم این مرد، یعنى مردم عجم و فارس هستند.»

در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم ... سرزنش ها گر کند خار مغیلان غم مخور
مدیر وبلاگ : مسعود موسوی
مطالب اخیر
موضوعات
پیوندها
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات