نبرد نهایی
امام على علیه‏السلام : هر كس چشم خود را [از نامحرم] فرو بندد، قلبش راحت می‏شود.
جریحه‌دار شدن احساسات عمومی از شوك اختلاس سه هزار میلیارد تومانی/
چرا كك كسی از این جنایت بزرگ اقتصادی نمی‌گزد؟

"اختلاس سه هزار میلیارد تومانی"؛ این روزها نقل محافل عمومی شده و شهروندان در مقابل باز شدن سر این حرف با تعجب یكدیگر را نگاه می‌كنند و در مورد امكان وقوع سوء استفاده مالی در این سطح اظهار تعجب و تأسف می‌كنند.

به گزارش رجانیوز، هر چقدر این خبر شوك‌آور بوده و افكار عمومی را جریحه‌دار كرده است، خبری از جزئیات این سوء استفاده بی‌سابقه، مشخصات عوامل آن، كارهایی كه با این منابع كرده‌اند و تسریع در رسیدگی به جرم، به جامعه داده نمی‌شود و مقام‌های دولتی مرتبط با این موضوع نیز كه باید پاسخگوی این افتضاح در زیر مجموعه خود باشند، فعلاً یا سكوت مطلق اختیار كرده‌اند، یا توپ را به زمین هم می‌اندازند.

بر اساس اطلاعات مختصری كه روز جمعه محمد جهرمی مدیرعامل بانك صادرات در اختیار خبرنگاران قرار داد، این اختلاس از سال 86 آغاز شده اما در دو سال اول، حدود 80 میلیارد تومان سوء استفاده شده است ولی در دو سال اخیر، این رقم به عدد تكان‌دهنده 2800 میلیارد تومان رسیده است.

خرید گروه ملی فولاد، خریداری سهام شركت‌ها، تأسیس بانك، پذیره‌نویسی بانك جدید، خرید املاكی به دو برابر قیمت برای تأسیس شعبات این بانك‌ها بخش كوچكی از اقدام‌های این باند تبهكار است.

اگرچه جهرمی می‌گوید پای هفت بانك دیگر هم در این ماجرا گی است، اما سند اصلی این سوء استفاده بزرگ این بار هم به‌نام بانك صادرات خورده تا خاطره اختلاس 123 میلیارد تومانی بانك صادرات در دهه 70 زنده شود؛ اختلاسی كه در جریان آن، برای اولین بار یك مفسد اقتصادی به‌نام فاضل خداد چوبه‌ی دار را تجربه كرد. فاضل خداداد، محمدسعید مجیدی تهرانی، مرتضی رفیقدوست، ابراهیم آریا، جمشید ارغند و ابوطالب ابراهیمی متهمین اختلاس بزرگ بانك صادرات بودند كه با تشكیل باندی با هدف غارت و چپاول اموال مردم و زراندوزی و تكاثر، ده‌ها میلیارد تومان اموال عمومی را به جیب زدند. در جریان این سوء استفاده بزرگ، فاضل خداداد با گرو گذاشتن چك تضمین 150 میلیون تومانی و همراهی یك باند، وام‌های كلان گرفته و اختلاس تاریخی را رقم زده بود.

اما این روزها، خبر اختلاس سه هزار میلیارد تومانی ركورد اختلاس دهه 70 را هم زده است. سوء استفاده‌ای كه قابل مقایسه با مواردی مانند تجاوزهای خمینی شهر نیست و اثر آن بر افكار عمومی و ایجاد بی‌اعتمادی نسبت به دولت آن‌قدر وسیع است كه اگر دولت و دستگاه قضایی نتوانند تبعات آن را زودتر جمع كنند، به این زودی‌ها، آب رفته بی‌اعتمادی را به جوی بازنمی‌گرداند.

بی‌اعتمادی مردم یكی از مهم‌ترین آفت‌ها برای امنیت ملی كشور است كه رهبر معظم انقلاب نیز حساسیت ویژه‌ای بر روی آن دارند و دو ماه قبل هم در دیدار با مسئولان قوه قضائیه در بیان منطق نهی از افشاگری‌ها و زیر سوال بردن آمار رسمی به ایجاد "بی‌اعتمادی در افكار عمومی" آن‌هم در شرایطی كه "تعمیم دادن" در فرهنگ عمومی وجود دارد، اشاره كردند.

اما مقام‌های دولتی برای جبران تبعات عمیق این جنایت اقتصادی چه كرده‌اند؟ جز اینكه توپ را به زمین هم می‌اندازند؟ چگونه در دولتی كه با شعار پاك‌دستی روی كار آمد و رئیس آن نیز در گفتار و رفتارش به ساده‌زیستی و مبارزه با فساد معتقد بود، سه هزار میلیارد تومان اختلاس می‌شود و از صدر تا ذیل یا سكوت می‌كنند، یا به‌جای توضیح در مورد این قصور نابخشودنی یكدیگر را متهم می‌كنند؟ یك نفر حتی یك خط استعفا نمی‌دهد و كك كسی هم نمی‌گزد كه بیت‌المال مسلمین و محرومینی كه بعضاً به نان شب محتاج هستند، اینگونه به یغما می‌رود.

آیا آشنا بودن چشم و گوش مردم به خبرهایی از سایر كشورها كه با بروز كمتر از این موارد، عالی‌ترین مقام مربوطه در دولت استعفا می‌دهد و حتی در مواردی خودكشی می‌كند، عرق شرم را بر پیشانی متولیان شبكه بانكی كشور و نهادهای نظارتی نمی‌نشاند؟

در شرایطی كه برخی اخبار از ارتباط این فساد بزرگ با جریان انحرافی حكایت دارد، حتی چنانچه اراده عالی سیاسی پشت ماجرا نباشد، نشان می‌دهد كه نظارت دولت بر شبكه‌های فسادزا عملاً تعطیل است.

از سوی دیگر، چرا سازمان بازرسی كل كشور و دیوان محاسبات گزارش نمی‌دهند كه در طول این چهار سال كجا بوده‌اند و در شرایطی كه شبكه نظارتی دولت علائم حیاتی ندارد، مگر این اختلاس سوزن در انبار كاه بوده كه بازرسان آن‌ها، ندیده‌اند.

مگر وظیفه مجلس شورای اسلامی علاوه بر قانون‌گذاری نظارت نیست؟ نمایندگانی كه همّ و غم‌شان دعواهای سیاسی شده، و مانند آقای توكلی امروز یادشان می‌افتد كه "فساد در سیستم بانكی وحشتناك است"، در طول این سال‌ها چه فكری برای پر كردن چاله‌هایی كه منجر به این سوء استفاده‌ها می‌شود و نظارت بر اجرای قانون كرده‌اند.

پرسش اساسی دیگر، این حجم از سرمایه ناشی از سوء استفاده بی‌سابقه سه هزار میلیارد تومانی است؟ این سرمایه‌ها در كشور چه می‌كنند؟ كدام بازارهای پولی و مالی را دچار نوسان و شوك می‌كنند؟ چه ارتباطی میان افزایش قیمت‌های ناگهانی در برخی از بازارهای دارای زمینه سوداگری مانند مسكن و ارز با این سرمایه‌ها وجود دارد؟

آقای رئیس‌جمهور چرا در این موضوع سكوت اختیار كرده و هنوز درگیر این است كه بیداری در كشورهای منطقه، "اسلامی" است یا "انسانی"، "انسان می‌تواند مانند خدا خالق باشد یا نه" و...؟ آیا نباید رئیس‌جمهور به‌خاطر رخداد این فساد بزرگ در دولت، رسماً از مردم عذرخواهی كند و با بیان جزئیات این اختلاس، دامن بدنه دولت را كه عمدتاً‌ نیروهای خدمت‌گزار و متدین هستند، از این آلودگی پاك كند و با معرفی عوامل پیدا و پنهان آن اجازه ندهد، دولتی كه شعار اصلی آن، عدالت‌خواهی و مبارزه با فساد است، متهم به فساد شود.

رهبر معظم انقلاب در دیدار دو هفته قبل با هیئت دولت، شعارهای دولت مبنی بر عدالت‌خواهی، مبارزه با فساد، مقابله با اشرافی‌گری و مبارزه با رفاه‌طلبی را یادآوری و تأكید كردند كه با جدیت همان شعارها را دنبال كنید. دولت اگر این توصیه را جدی نگیرد، نتیجه‌ی آن را مانند سایر مواردی كه هشدارها را جدی نگرفته، خواهد دید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای 10 سال پیش در فرمان هشت ماده‌ای به سران قوا در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی نكات مهمی را بیان فرمودند كه بازخوانی آن در شرایط كنونی برای یادآوری وظیفه مسئولین مفید است:

«حضرات آقایان رؤساى محترم قواى سه گانه دامت تأییداتهم‌

تشكیل ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادى و تهیه طرح مبارزه با فساد كه دو قوه‌ى مجریه و قضائیه بدان همت گماشته‌اند، عزم جدّى مسئولان را به اقدام در این امراساسى و حیاتى نوید میدهد. حكومتى كه مفتخر به الگو ساختن نظام علوى است باید در همه حال تكلیف بزرگ خود را كم كردن فاصله‌ى طولانى خویش با نظام آرمانى علوى و اسلامى بداند، و این جهادى از سر اخلاص و همّتى سستى‌ناپذیر میطلبد. جمهورى اسلامى كه جز خدمت به مردم و افراشتن پرچم عدالت اسلامى، هدف و فلسفه‌ئى ندارد نباید در این راه دچار غفلت شود؛ رفتار قاطع و منصفانه‌ى علوى را باید در مدّ نظر داشته باشد؛ و به كمك الهى و حمایت مردمى كه عدالت و انصاف را قدر میدانند تكیه كند.

نامگذارى امسال به نام مبارك «رفتار علوى» فرصت مناسبى است كه شما برادران عزیز، خط مراقبت از سلامت نظام را كه بحمداللَّه در سالهاى گذشته همواره در كار بوده، فعّالیتى تازه نفس و سازمان یافته ببخشید و با همكارى و اتحاد، افق‌ها را در برابر چشم این ملّت نجیب و مؤمن، روشنتر و شفافتر سازید.

امروز كشور ما تشنه‌ى فعالیّت اقتصادى سالم و ایجاد اشتغال براى جوانان و سرمایه‌گذارى مطمئن است. و این همه به فضائى نیازمند است كه در آن، سرمایه‌گذار و صنعتگر و عنصر فعال در كشاورزى و مبتكر علمى و جوینده‌ى كار و همه‌ى قشرها، از صحّت و سلامت ارتباطات حكومتى و امانت و صداقت متصدیان امور مالى و اقتصادى مطمئن بوده و احساس امنیت و آرامش كنند. اگر دست مفسدان و سوءاستفاده‌كنندگان از امكانات حكومتى، قطع نشود، و اگر امتیازطلبان و زیاده‌خواهان پرمدّعا و انحصارجو، طرد نشوند، سرمایه‌گذار و تولید كننده و اشتغال‌طلب، همه احساس ناامنى و نومیدى خواهند كرد و كسانى از آنان به استفاده از راههاى نامشروع و غیرقانونى تشویق خواهند شد.

خشكانیدن ریشه‌ى فساد مالى و اقتصادى و عمل قاطع و گره‌گشا در این باره، مستلزم اقدام همه جانبه بوسیله‌ى قواى سه گانه مخصوصاً دو قوه‌ى مجریه و قضائیه است. قوه‌ى مجریه با نظارتى سازمان یافته و دقیق و بى‌اغماض، از بروز و رشد فسادمالى در دستگاهها پیشگیرى كند، و قوه‌ى قضائیه با استفاده از كارشناسان و قضات قاطع و پاكدامن، مجرم و خائن و عناصر آلوده را از سر راه تعالى كشور بردارد. بدیهى است كه نقش قوه‌ى مقننه در وضع قوانین كه موجب تسهیل راه‌كارهاى قانونى است و نیز در ایفاء وظیفه‌ى نظارت، بسیار مهم و كارساز است.

لازم است نكاتى را به حضرات آقایان و دیگر دست اندركاران كشور كه میتوانند در مبارزه با فساد مالى ایفاء نقش كنند، تذكر دهم:

1 - با آغاز مبارزه‌ى جدّى با فساد اقتصادى و مالى، یقیناً زمزمه‌ها و بتدریج فریادها و نعره‌هاى مخالفت با آن بلند خواهد شد. این مخالفتها عمدتاً از سوى كسانى خواهد بود كه از این اقدام بزرگ متضرر میشوند و طبیعى است بددلانى كه با سعادت ملت و كشور مخالفند یا ساده‌دلانى كه از القائات آنان تاثیر پذیرفته‌اند با آنان همصدا شوند. این مخالفتها نباید در عزم راسخ شما تردید بیفكند. به مسئولان خیرخواه در قواى سه گانه بیاموزید كه تسامح در مبارزه با فساد، بنوعى همدستى با فاسدان و مفسدان است. اعتماد عمومى به دستگاههاى دولتى و قضائى در گرو آن است كه این دستگاهها در برخورد با مجرم و متخلف قاطعیت و عدم تزلزل خود را نشان دهند.

2 - ممكن است كسانى بخطا تصوّر كنند كه مبارزه با مفسدان و سوءاستفاده‌كنندگان از ثروتهاى ملّى، موجب ناامنى اقتصادى و فرار سرمایه‌ها است. به این اشخاص تفهیم كنید كه بعكس، این مبارزه موجب امنیت فضاى اقتصادى و اطمینان كسانى است كه مى‌خواهند فعالیت سالم اقتصادى داشته باشند. تولید كنندگان این كشور، خود نخستین قربانیان فساد مالى و اقتصاد ناسالم‌اند.

3 - كار مبارزه با فساد را چه در دولت و چه در قوه‌ى قضائیه به افراد مطمئن و برخوردار از سلامت و امانت بسپارید. دستى كه میخواهد با ناپاكى دربیفتد باید خود پاك باشد، و كسانى كه میخواهند در راه اصلاح عمل كنند باید خود برخوردار از صلاح باشند.

4 - ضربه‌ى عدالت باید قاطع ولى در عین حال دقیق و ظریف باشد. متهم كردن بى‌گناهان، یا معامله‌ى یكسان میان خیانت و اشتباه، یا یكسان گرفتن گناهان كوچك با گناهان بزرگ جایز نیست. مدیران درستكار و صالح و خدمتگزار كه بیگمان، اكثریت كارگزاران در قواى سه گانه كشور را تشكیل میدهند نباید مورد سوء ظن و در معرض اهانت قرار گیرند و یا احساس ناامنى كنند. چه نیكو است كه تشویق صالحان و خدمتگزاران نیز در كنار مقابله با فساد و مفسد، وظیفه‌ئى مهم شناخته شود.

5 - بخشهاى مختلف نظارتى در سه قوه از قبیل سازمان بازرسى كل كشور، دیوان محاسبات و وزارت اطلاعات باید با همكارى صمیمانه، نقاط دچار آسیب در گردش مالى و اقتصادى كشور را بدرستى شناسائى كنند و محاكم قضائى و نیز مسئولان آسیب زدائى در هر مورد را یارى رسانند.

6 - وزارت اطلاعات موظف است در چهارچوب وظائف قانونى خود، نقاط آسیب‌پذیر در فعالیتهاى اقتصادى دولتىِ كلان مانند: معاملات و قراردادهاى خارجى، و سرمایه‌گذاریهاى بزرگ، طرح‌هاى ملّى، و نیز مراكز مهم تصمیم‌گیرى اقتصادى و پولى كشور را پوشش اطلاعاتى دهد و به دولت و دستگاه قضائى در تحقق سلامت اقتصادى یارى رساند و بطور منظم به رئیس جمهور گزارش دهد.

7 - در امر مبارزه با فساد نباید هیچ تبعیضى دیده شود. هیچكس و هیچ نهاد و دستگاهى نباید استثنا شود. هیچ شخص یا نهادى نمیتواند با عذر انتساب به اینجانب یا دیگر مسئولان كشور، خود را از حساب كشى معاف بشمارد. با فساد در هر جا و هرمسند باید برخورد یكسان صورت گیرد.

8 - با این امر مهم و حیاتى نباید بگونه‌ى شعارى و تبلیغاتى و تظاهرگونه رفتار شود. بجاى تبلیغات باید آثار و بركات عمل، مشهود گردد. به دست اندركاران این‌مهم تاكید كنید كه بجاى پرداختن به ریشه‌ها و ام‌الفسادها به سراغ ضعفا و خطاهاى كوچك نروند و نقاط اصلى را رها نكنند. هرگونه اطلاع رسانى به افكار عمومى كه البته در جاى خود لازم است، باید بدور از اظهارات نسنجیده و تبلیغات‌گونه بوده و حفظ آرامش و اطمینان افكار عمومى را در نظر داشته باشد.

از خداوند متعال اخلاص و جِدّ و توفیق را براى خود و شما و همه‌ى مسئولان این امور، مسئلت میكنم و امیدوارم این اقدام مورد رضاى حضرت بقیةاللَّه‌الاعظم روحى فداه قرار گرفته گام بلندى بسوى رفاه و آسایش عمومى را تدارك كند.


والسلام علیكم - سیدعلى خامنه‌‌اى - 10/02/1380»

نوع مطلب : افشاگری، مقالات، حلقه انحرافی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

حدیث از امام رضا (ع) :"همانا از كسانی كه مدعی مودت ما اهل بیت (ع) هستند، كسی هست كه در فتنه‌گری، برای شیعیان ما از دجال شدیدتر است. (راوی) گفتم: برای چه؟ (امام) فرمودند: به خاطر دوستی با دشمنان ما و دشمنی با دوستانمان. چون چنین شد، حق با باطل آمیخته می‌شود و مؤمن از منافق بازشناخته نمی‌شود."
---------
امام خامنه ای(حفظه الله) : بصیرت یعنی اینکه بدانیم شمری که سر امام حسین (ع) را برید همان جانباز جنگ صفین بود که تا مرز شهادت پیش رفت.
-------
امام صادق(ع) فرموده‌اند "ایمان خود را قبل از ظهور تكمیل كنید چون در لحظات ظهور ایمانها به سختی مورد امتحان و ابتلاء قرار می‌گیرند. "(كافی/1/370/6 ؛ كمال‌الدین/1/18)
-------
آیت الله محمد تقی مصباح یزدی :
در پاسخ به سؤالی مبنی چگونگی مقابله جوانان با مفاسد اخلاقی، گفت: بهترین و آسان‌ترین راهی که جوانان می‌توانند برای مقابله با مفاسد اتخاذ کنند، توسل به حضرت بقیة‌الله‌الاعظم(عج) است.
-------
عبدالله بن سنان می‌گوید: حضرت صادق علیه السلام فرمود: به زودی شبهه‌‌ای عارض شما می‌گردد؛ پس (در ایام) بدون نشانه‌ای که دیده شود و بدون امامی که شما را هدایت کند باقی خواهید ماند. در آن روز کسی نجات نمی‌یابد مگر آن کسی که به دعای غریق، دعا کند.
عرض کردم: «دعای غریق چیست؟» فرمود: می‌گویی:
یا اللهُ یا رَحْمنُ یا رَحِیمُ یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ
من گفتم: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الاَبْصارِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ. (راوی کلمه و الابصار را به دعا اضافه نمود) حضرت صادق علیه السلام فرمودند: «به راستی که خدای عزّوجل مقلب القلوب و الابصار است، اما آن‌چنان که من گفتم بگو: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ.»
----------
اگر این ولایت فقیه جهانگیر شود، امام زمان ما خواهد آمد، و این مقدمه سازی برای ظهور حضرت است. ما در دوران نائب امام زمان امتحان می‌شویم برای خود حضرت؛ اگر در امتحانات پای رکاب ولی فقیه ـ نائب امام زمان(ع) ـ پیروز شدیم، به امام زمان(ع) خواهیم رسید.
--------
امام صادق(ع):«امام خودت را بشناس، زیرا، هرگاه، امام خود را شناختی، تقدم یا تاخر این «امر ظهور»، زیانی به تو نرساند.»
---------
راز امنیت ایران از نگاه آیت الله جوادی آملی : ما (ایرانیان) به برکت اهل بیت علیهم‌السلام در میدان مین از مصونیت برخورداریم.
---------
«ان یَشَأ یُذهِبكُم ایُّهَا النّاسُ و یأتِ بِآخَرینَ وَ كانَ اللّهُ على ذلكَ قدیر» (نساء: 5.)133 اى مردم، اگر او بخواهد شما را از بین مى‌برد و افراد دیگرى به جاى شما مى‌آورد و خدا بر این كار تواناست.

آیه در سیاق برخى آیات در بى‌نیازى خدا از طاعت مردم و عدم زیان از مخالفت مردم است؛ زیرا آنچه در آسمان و زمین است مِلك اوست. سپس مى‌فرماید: براى خدا هیچ مانعى ندارد كه شما را از بین ببرد و جمعیتى آماده‌تر و مصمّم‌تر جانشین شما كند و خداوند بر این كار توانایى دارد.

شیخ طوسى، طبرسى، میبدى، زمخشرى، قرطبى، آلوسى، فیض كاشانى، طبرى و دیگر مفسّران از رسول خدا نقل كرده‌اند: «وقتى این آیه نازل شد، رسول خدا دست خود را به پشت سلمان زد و فرمود، آن جمعیت قوم این مرد، یعنى مردم عجم و فارس هستند.»

در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم ... سرزنش ها گر کند خار مغیلان غم مخور
مدیر وبلاگ : مسعود موسوی
مطالب اخیر
موضوعات
پیوندها
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic