نبرد نهایی
امام على علیه‏السلام : هر كس چشم خود را [از نامحرم] فرو بندد، قلبش راحت می‏شود.
عاقبت پس‌زدن سوم‌تیری‌ها و مهره‌چینی جریان‌انحرافی در فساد بزرگ

سه هزار میلیارد تومان یا آن گونه که مدیرعامل بانك صادرات عنوان كرده 2800 میلیارد تومان؛ رقمی كه اگر ثابت شود، عنوان بزرگ ترین اختلاس كشور را به خود اختصاص خواهد داد، یعنی معادل یك درصد از كل نقدینگی كشور.

به گزارش رجانیوز، در شماره جدید هفته نامه 9 دی گزارشی در مورد زمینه های سیاسی اختلاس بزرگ منتشر شده است كه با بیان اینكه گفته می شود متهم اصلی این اختلاس از ایرانیان مقیم خارج از کشور بوده و با لطایف جریان انحرافی به کشور بازگردانده شده، افزوده شده است وی فعالیت اقتصادی خود را با رقم ناچیز 50 میلیون تومان در کشورمان آغاز کرده است.

با این حال، وی در دولت دهم به ناگاه رشد سریع السیر قدرت مالی پیدا می كند كه حمایت های جریان انحرافی و گوش به فرمانی عناصر این جریان در سیستم بانکی در این زمینه عامل اصلی بوده است.

در این گزارش با طرح این سؤال كه "چگونه شد که در دولت عدالت محور و ضد فساد احمدی نژاد، چنین تخلف اقتصادی بزرگی رخ داد"، مواردی بیان شده است.

* عاقبت مهره چینی های جریان انحرافی

این هفته نامه می نویسد: «اکنون می توان تفسیر بهتری ارائه کرد که چرا فلان مدیر بانکی که در ابتدای ریاست جمهوری احمدی نژاد در سال 1384 از کار برکنار شده بود، با قدرت گرفتن جریان انحرافی به پست بالاتری دست می یابد. اکنون بهتر می توان درک کرد که علت تغییرات زیرپوستی در هیئت مدیره بانک ها و سازمان های مهم اقتصادی در دو سال اخیر که به کنار نهادن مدیران متدین و اصولگرا و بازگشت مدیران امتحان پس داده دوم خردادی منجر شده، چه بوده است. مطمئنا اینگونه افراد، نقش مهمی در اجرای فرامین لیدرهای جریان انحرافی در حمایت از چهره های وابسته به آنان داشته و دارند که افتضاح اختلاس بانکی نتیجه محتوم چنین تغییراتی است.»

* شباهت های دردناک با دولت هاشمی

این گزارش با یادآوری شباهت روند حرکتی دولت احمدی نژاد در دور دوم با دولت هاشمی رفسنجانی، از مواردی مانند "تغییر محسوس رویکرد دولت در سیاست های اقتصادی"، "چیره شدن سیاست های اشرافی گری بر سیاست های ساده زیستی در دولت"، "قدرت گرفتن عناصر قدرت طلب و مال اندوز"، "بیرون راندن نیروهای متدین و مذهبی از مناصب حساس"، "سیاست مسامحه گرانه در قبال حرکات و رویکردهای مال اندوزانه بعضی اطرافیان"، "اختصاصی سازی های شرکت های دولتی"، "خرج کردن کل دولت به پای عناصر قدرت طلب و مال اندوز در برابر پیگیری های نهادهای قضایی و نظارتی" به عنوان برخی از این شباهت ها نام برده است.

در ادامه افزوده شده است كه آن جریان فکری که با رویکرد تقابل با هاشمی رفسنجانی، احمدی نژاد را در سال 84 رئیس جمهور کرد، هیچ نقشی در تخلفات اقتصادی همچون اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی فعلی ندارد، بلكه اکنون جریانی بر دولت حاکم است که از آبشخور فکری یکسانی با جریان حاکم بر دولت كارگزاران،  برخوردار است و این جریان در تلاش مشترك با جریان فتنه در صدد متهم كردن كل جریان اصولگرایی است.

* رسوایی مالی 3 هزار میلیارد تومانی چگونه رخ داد؟

هنوز جزئیات این رسوایی مالی مشخص نشده اما ابعاد موضوع بزرگ تر از آن چیزی است كه تاكنون منتشر شده حتی اگر حمید پورمحمدی ـ قائم مقانم بانك مركزی ـ بگوید: «این رقم و كل موضوع به آن شكل كه در رسانه ها منتشر شده نیست و واقعیت متفاوت است كه با تشكیل كارگروهی این موضوع در حال بررسی است و نتایج آن اعلام می شود.»

رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس، اختلاس از بانك صادرات خوزستان را ضربه ای مهلك به پیكره اقتصاد كشور عنوان كرد و صدای همه در این باره از ضعف ها و خلاءهایی كه اچازه همچنین اختلاس هایی را می دهد درآمده است.

پشت پرده این اختلاس بزرگ اما به منافع اقتصادی گروه هایی سیاسی ره می برد. در سال 88 و با توصیه های خاص، "ا.خ" گروه ملی فولاد را كه یك كارخانه ورشكسته با بیش از 500 میلیارد تومان بدهی بوده، در جریان واگذار ی های سازمان خصوصی سازی می خرد و در مواردی همین كارخانه ورشكسته را وثیقه گشایش اعتبارات اسنادی (ال.سی) خود می كند.

آنچنان كه جهرمی ـ مدیرعامل بانك صادرات ـ می گوید، اسناد صادرشده جعلی بوده و در هیچ كدام از اسناد بانك صادرات ثبت نشده است و این شخص از راه های حقیقی و حقوقی اقدام به پاس كردن این ال.سی ها عمدتا از طریق بانك های ملی و سامان كرده است.

از آن پس، با پول هایی كه به سادگی آب خوردن از این راه به دست می آمده، جناب "ا.خ" با حمایت های خاص وارد كارزار خصوصی سازی شده و تا آنجا كه اطلاعات نشان می دهد در یك نمونه كارخانه اكسین را با 132 میلیارد تومان خریداری می كند. همچنین املاك متعددی در بهترین نقاط تهران خریداری کرده و حتی به صورتی جالب، بخشی از این پول بادآورده را به عنوان سرمایه بانك تازه تاسیس آریا به کار می گیرد.

قائم مقام بانك مركزی درباره كشف حدود 200 میلیارد تومان پول مشکوک برای تاسیس بانك آریا می گوید: «بانك مركزی دو ماه پیش از عید در این باره هشدار داده بود و با ردیابی وجوه، مشخص شد كه سرمایه تاسیس بانك آریا از محل منابع بانكی است كه پس از كشف این موضوع، دارایی ها بلوكه شد. همچنین شركت هایی كه به عنوان سهام داران بانك معرفی شده اند، با هم ارتباط داشته و ردیابی  پول ها نشان داد كه سرمایه از طرف یك شخص بین این شركت ها تقسیم شده كه این سرمایه هم از محل منابع بانكی بوده است.»

در این میان بانك صادرات که اختلاسها با نام آن صورت گرفته، سعی می كند شبكه بانكی و به خصوص بانك ملی را مقصر جلوه دهد كه چرا از این بانك استعلام های لازم را انجام نداده است تا ثبت نشدن این ال.سی ها در سیستم بانك صادرات ثابت شود و در مقابل بانك ملی هم با استناد به متون قانونی این كار را وظیفه خود ندانسته و تاكید دارد كه پاس كردن ال.سی كه ضمانت بانك را پشت سر خود دارد، یك روال عادی در نظام بانكی است.

اما اینكه چگونه سه هزار میلیارد تومان پول به این سادگی و بدون استعلام ها و تضامین كافی جابجا شده، سوالی بی پاسخ است. در حالی كه برای وام سه میلیون تومانی انواع و اقسام استعلام ها از هفت جد وام گیرنده عادی گرفته می شود آقای "ا.خ" چگونه توانسته این چنین رقمی اخذ كند؟

بیهوده نبود جهرمی در نشست خبری هجدهم شهریورماه گفت: «بدون داشتن ارتباط در بانك های پرداخت كننده پول، انجام چنین كاری ممكن نبود. اختلاسی از بانك صادرات ایران انجام نشده است و سوء استفاده مالی از هفت بانك كشور با استفاده از اسناد جعلی بانك صادرات بوده است.»

در بخش دیگری از این گزارش افزوده شده است: بانك صادرات مدعی است كه هیچ گونه سابقه و مستند قانونی نزد این بانک موجود نبوده و اسناد اعتباری، صوری و فاقد پشتوانه اند اما مطابق مقررات مسئولیت هرگونه تخلف در گشایش اعتبار اسنادی بر عهده بانك گشایش كننده بوده و بانك های دیگر مسئولیتی در این زمینه ندارند.

همچنین پیگیری  ها نشان می دهد بخش قابل توجهی از ال.سی های مزبور كه گفته شده صوری و فاقد پشتوانه اند، توسط شعبه كیش بانك صادرات پرداخت شده است. بنابراین حتی اگر بانك ملی هم استعلامی انجام نداده باشد، شعبه پرداخت كننده باید در سیستم خود این موضوع را چك می كرده است. جهرمی می گوید مسئول ضرر و زیان وارده به بانك های دیگر، بانك صادرات نیست اما طبق قانون تجارت و قانون بانكداری، مسئولیت بررسی اعتبار و درستی عملیات مرتبط با خریدار، فروشنده، نوع كالا، قیمت و همچنین اخذ وثایق و تضمینات موردنیاز با بانك گشایش كننده اعتبار است و بانك های كارگزار مسئولیتی در این باره ندارند.

اما مدیرعامل بانك صادرات این فرض درست را هم مطرح كرده كه رئیس شعبه دارای حق امضا برای صدور ال.سی نبوده و همچنین شماره این ال.سی ها در سایتی كه بانك مركزی با همین منظور راه اندازی كرده موجود نیست، بنابراین قصور از بانك های نقد كننده بوده كه بررسی های لازم را در این باره انجام نداده اند. این دو فرض،  وجود رابطه گروه جاعل با بانك های دیگر را تقویت می كند كه جهرمی بر آن تاكید دارد و شبكه بانكی و به خصوص بانك ملی می خواهد از زیر آن شانه خالی كند.

با این حال و بر فرض صحت كلیه این ادعاها، چنین سوءاستفاده عظیمی در خوشبینانه ترین حالت می تواند ناشی از ضعف مدیریتی و نبود كنترل های داخلی در این بانك بزرگ باشد. همین كه یك كارخانه ورشكسته با بدهی كلان بیش از 500 میلیارد تومانی می تواند وثیقه گشایش ال.سی و اخذ تسهلات سه هزار میلیارد تومانی بگیرد، تمام توان كارشناسی طرح و پروژه در بانك صادرات با 60 سال سابقه زیر سوال است.

آنچنانكه قائم مقام بانك مركزی می گوید: «یكی از وظایف مهم بانك ها تقویت كنترل های داخلی است و آن ها باید بتوانند بانك مركزی را قانع كنند كه در این كنترل ها قوی هستند.»

اینكه پیش از این بانك مركزی چگونه قانع شده بوده كه این كنترل ها در بانك صادرات و كل نظام بانكی كشور قوی  است، البته سوالی است كه قائم مقام پاسخگوی آن نیست.

این هفته نامه با اشاره به اعتماد به نفس جالب اختلاس كننده در تمام این سال ها و تداوم فعالیت های مفسدانه خود ادامه داده است: همین امر موجب شد تا مدیرعامل بانك صادرات بگوید بدون "نفوذ" چنین كاری میسر نبوده و رئیس سازمان بازرسی كل كشور هم تاكید كند: «شناسایی جریان حامی سوء استفاده گران بسیار مهم است. باید کسانی که بستر چنین سوء استفاده های بزرگی را فراهم کردند شناسایی و به قوه قضاییه معرفی شوند.»

نوع مطلب : مقالات، افشاگری، سیاسی، حلقه انحرافی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

حدیث از امام رضا (ع) :"همانا از كسانی كه مدعی مودت ما اهل بیت (ع) هستند، كسی هست كه در فتنه‌گری، برای شیعیان ما از دجال شدیدتر است. (راوی) گفتم: برای چه؟ (امام) فرمودند: به خاطر دوستی با دشمنان ما و دشمنی با دوستانمان. چون چنین شد، حق با باطل آمیخته می‌شود و مؤمن از منافق بازشناخته نمی‌شود."
---------
امام خامنه ای(حفظه الله) : بصیرت یعنی اینکه بدانیم شمری که سر امام حسین (ع) را برید همان جانباز جنگ صفین بود که تا مرز شهادت پیش رفت.
-------
امام صادق(ع) فرموده‌اند "ایمان خود را قبل از ظهور تكمیل كنید چون در لحظات ظهور ایمانها به سختی مورد امتحان و ابتلاء قرار می‌گیرند. "(كافی/1/370/6 ؛ كمال‌الدین/1/18)
-------
آیت الله محمد تقی مصباح یزدی :
در پاسخ به سؤالی مبنی چگونگی مقابله جوانان با مفاسد اخلاقی، گفت: بهترین و آسان‌ترین راهی که جوانان می‌توانند برای مقابله با مفاسد اتخاذ کنند، توسل به حضرت بقیة‌الله‌الاعظم(عج) است.
-------
عبدالله بن سنان می‌گوید: حضرت صادق علیه السلام فرمود: به زودی شبهه‌‌ای عارض شما می‌گردد؛ پس (در ایام) بدون نشانه‌ای که دیده شود و بدون امامی که شما را هدایت کند باقی خواهید ماند. در آن روز کسی نجات نمی‌یابد مگر آن کسی که به دعای غریق، دعا کند.
عرض کردم: «دعای غریق چیست؟» فرمود: می‌گویی:
یا اللهُ یا رَحْمنُ یا رَحِیمُ یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ
من گفتم: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الاَبْصارِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ. (راوی کلمه و الابصار را به دعا اضافه نمود) حضرت صادق علیه السلام فرمودند: «به راستی که خدای عزّوجل مقلب القلوب و الابصار است، اما آن‌چنان که من گفتم بگو: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ.»
----------
اگر این ولایت فقیه جهانگیر شود، امام زمان ما خواهد آمد، و این مقدمه سازی برای ظهور حضرت است. ما در دوران نائب امام زمان امتحان می‌شویم برای خود حضرت؛ اگر در امتحانات پای رکاب ولی فقیه ـ نائب امام زمان(ع) ـ پیروز شدیم، به امام زمان(ع) خواهیم رسید.
--------
امام صادق(ع):«امام خودت را بشناس، زیرا، هرگاه، امام خود را شناختی، تقدم یا تاخر این «امر ظهور»، زیانی به تو نرساند.»
---------
راز امنیت ایران از نگاه آیت الله جوادی آملی : ما (ایرانیان) به برکت اهل بیت علیهم‌السلام در میدان مین از مصونیت برخورداریم.
---------
«ان یَشَأ یُذهِبكُم ایُّهَا النّاسُ و یأتِ بِآخَرینَ وَ كانَ اللّهُ على ذلكَ قدیر» (نساء: 5.)133 اى مردم، اگر او بخواهد شما را از بین مى‌برد و افراد دیگرى به جاى شما مى‌آورد و خدا بر این كار تواناست.

آیه در سیاق برخى آیات در بى‌نیازى خدا از طاعت مردم و عدم زیان از مخالفت مردم است؛ زیرا آنچه در آسمان و زمین است مِلك اوست. سپس مى‌فرماید: براى خدا هیچ مانعى ندارد كه شما را از بین ببرد و جمعیتى آماده‌تر و مصمّم‌تر جانشین شما كند و خداوند بر این كار توانایى دارد.

شیخ طوسى، طبرسى، میبدى، زمخشرى، قرطبى، آلوسى، فیض كاشانى، طبرى و دیگر مفسّران از رسول خدا نقل كرده‌اند: «وقتى این آیه نازل شد، رسول خدا دست خود را به پشت سلمان زد و فرمود، آن جمعیت قوم این مرد، یعنى مردم عجم و فارس هستند.»

در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم ... سرزنش ها گر کند خار مغیلان غم مخور
مدیر وبلاگ : مسعود موسوی
مطالب اخیر
موضوعات
پیوندها
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic