نبرد نهایی
امام على علیه‏السلام : هر كس چشم خود را [از نامحرم] فرو بندد، قلبش راحت می‏شود.
اندیشكده مطالعات راهبردی و بین‌الملل، تأثیرات ایران بواسطه قدرت نرم و دیپلماسی عمومی فعال در آمریكای جنوبی بیش از حد تصور آمریكا بوده است و اگر ایران به دنبال افزایش روابط خود با كشورهای این حوزه باشد، مشكلات بسیاری برای آمریكا بوجود می‌‌آید.

به گزارش مشرق، مركز مطالعات راهبردی و بین‌الملل[1] گزارشی تحت عنوان "تأثیر ایران در قاره آمریكا" به قلم "استیفن جانسون"[2] منتشر كرد.

بنابر این گزارش، ریشه قرابت و روابط اقتصادی، نظامی، سیاسی و حتی هسته‌ای میان ایران و كشورهای آمریكای جنوبی به خصوص هسته اصلی اتحادیه آلبا " اتحاد بولیواری برای ملت‌های آمریکا" به دهه 1950 و حكومت محمد رضا شاه پهلوی برمی‌گردد.

به دنبال انقلاب ایران در 1979 و سقوط مهم‌ترین حامی آمریكا در خاورمیانه، با ظهور جمهوری اسلامی ایران و مخالفت علنی حكومت با نظام لیبرال دموكراسی به خصوص آمریكا و با پافشاری بر روی آرزو‌های هسته‌ایش، عملا از دایره شهروندان جهانی خارج شده و تحریم‌های سنگینی علیه این كشور اعمال شده است.

ایران به دنیال راهبرد حركت از كنار تحریم‌ها و برای نشان دادن تصویر جهانی خود، با دیگر به سمت كشورهای آمریكای لاتین سوق پیدا كرد و این تمایل در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در اوج خود قرار گرفت.

اگر چه كشورهایی كه ایران در آمریكای جنوبی و در حال حاضر با آنها ارتباط برقرار كرده است، تهدید جدی برای آمریكا محسوب نمی‌شوند، لكن تمایل ایران برای افزایش تأثیرات خود در این منطقه و همراه كردن كشورهای بیشتری همچون برزیل، آرژانتین، مكزیك با خود در كنار سیاست‌های ضد غربی و امریكایی و حمایت ایران از گروه‌های تروریستی همچون حزب‌الله لبنان، اضطراب شدیدی را در واشنگتن ایجاد كرده است.

از سوی دیگر، متآسفانه آمریكا اطلاعات كاملی از فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران در امریكای جنوبی ندارد و تنها بر اساس اظهارات مبالغه آمیز افراد نا اگاه فعالیت‌های ایران در منطقه را رصد می‌كند.

اگر چه موفقیت نسبی ایران در منطقه آمریكای جنوبی به دلیل روی كار آمدن رؤسایی با گرایش چپ و ضد لیبرال دموكراسی به خصوص ضدیت با آمریكا همراه بوده است و "هوگو چاوز" رئیس جمهور ونزوئلا نقش كلیدی در این بین داشته است، لكن ایران با استعانت از دیپلماسی عمومی و قدرت نرم خود می‌تواند گرایش مردم آمریكای جنوبی را تغییر دهد.

آنچه در ادامه می‌آید، گزیده‌ای از اهم گزارش "تأثیر ایران در قاره آمریكا" خواهد بود.

 

 

  • ایران به دنبال ترویج قرائت خود از اسلام در آمریكای جنوبی است

در كنار اقدامات توسعه طلبانه ایران در آمریكای جنوبی، ایران به عنوان یك تمدن قدیمی و با توجه به اصرار رهبران این كشور بر قرائت خاصی از اسلام، این كشور به طور غیر مستقیم و بدون درگیری با آمریكا، به دنبال كاهش تأثیرات ایالات متحده در جهان و امریكای جنوبی است و شاید تا حدودی در این مسئله موفق شده است.

از سوی دیگر، افرادی همچون چاوز و دیگر رؤسای چپ آمریكای جنوبی نیز به دنبال ترفیع ایران در جهان، خاورمیانه و آمریكای جنوبی هستند؛ به عنوان مثال حمایت چاوز از فناوری هسته‌ای ایران و قراردادهای اقتصادی و نفتی، گازی و صنعتی میان این دو كشور حاكی از روابط نزدیك و راهبردی میان ایران و بعضی از كشورهای امریكای لاتین است.

  • تفاوت سیاست‌های سه رئیس جمهور بعد از امام خمینی (ره)

به دنبال [ارتحال امام خمینی (ره)] هاشمی رفسنجانی به عنوان یك فرد عملگرا، سیاست‌های اقتصادی و سایسی خود را در راستای برقراری ارتباط با كشورهای توسعه یافته به خصوص اتحادیه اروپا و بعضی از كشورهای آمریكای لاتین كرد كه در اواخر عمر ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، حوادث تروریستی در آرژانتین و دخالت ایران و حزب الله سبب كاهش این روابط شد.

در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی به عنوان یك فرد اصلاح طلب و با توجه به اظهارات عمومی محمد خاتمی مبنی بر محكومیت اعمال تروریستی و كشته شدن اسرائیلی‌های بی‌گناه، امید تازه‌ای برای بهبود روابط میان ایران و آمریكا ایجاد شد ولی نتوانست پیشرفت چشمگیری داشته باشد.

در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، با اعلام برگشت به اصول اولیه انقلاب، عملا روابط میان ایران و غرب دوباره به سمت تیره‌گی سوق پیدا كرد؛ از سوی دیگر، احمدی نژاد با هجوم به غرب، آمریكا و محو اسرائیل از نقشه جهان، به سمت كشورهای آمریكای لاتین به خصوص ونزوئلا، بولیوی و برزیل سوق پیدا كرد تا جایی كه وی هوگو چاوز را به عنوان برادر خود معرفی كرد.

 

  • قدرت نرم عامل پیشرفت ایران در آمریكای جنوبی

 

به دنبال آمارهای جهانی به واسطه رفتارهای ایران در جهان و همچنین اقدامات آمریكا در جهت معرفی ایران، عملا بیش از نیمی از مردم آمریكای جنوبی تصویر منفی نسبت به ایران داشتند.

بواسطه همین مسئله، ایران در مرحله اول و با استفاده از حمایت رؤسای جمهور كشورهایی همچون برزیل و ونزوئلا، تا حدودی خود را در منطقه معرفی كرده و با استفاده از سرمایه گذاری بر قشر فقیر آمریكای جنوبی عملا تصویر مثبتی از خود در آمریكای جنوبی ترسیم كرده است.

از سوی دیگر، سیاست‌های ضد آمریكایی و  ضد سرمایه‌داری احمدی‌نژاد و رهبر ایران در گرایش مردم آمریكای جنوبی به سمت ایران بی‌تأثیر نبوده است.

از دیگر موارد در جهت دیپلماسی عمومی ایران، استفاده از رسانه و شبكه خبری و برون مرزی جمهوری اسلامی ایران بوده است كه توانسته است به صورت نسبتا خوبی كشور و فرهنگ جمهوری اسلامی ایران را به مردم آمریكای جنوبی معرفی كند.

  • اهمیت گزارش

به نظر می‌رسد با توجه به اعتراف سران و سیاستمداران آمریكا مبنی بر نفذ ایران در آمریكای جنوبی یا بنابر اظهارات خانم كلینتون وزیر خارجه آمریكا نفوذ ایران در حیات خلوت آمریكا، ورود ایران به حوزه آمریكای لاتین با تبع هژمون نمای ایالات متحده آمریكا همسان نبوده و این كشور را از وضعیت هژمونیك تبدیل به یك مزاحم برای پیشرفت ایران در آمریكای جنوبی تبدیل كرده است كه در قسمت‌های مختلف گزارش فوق قابل برداشت است.

 


[1]- Center for Strategic and International Studies

[2] - Stephen Johnson

نوع مطلب : مقالات، افشاگری، سیاسی، جنگ نرم، ایران : قلب جهان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

حدیث از امام رضا (ع) :"همانا از كسانی كه مدعی مودت ما اهل بیت (ع) هستند، كسی هست كه در فتنه‌گری، برای شیعیان ما از دجال شدیدتر است. (راوی) گفتم: برای چه؟ (امام) فرمودند: به خاطر دوستی با دشمنان ما و دشمنی با دوستانمان. چون چنین شد، حق با باطل آمیخته می‌شود و مؤمن از منافق بازشناخته نمی‌شود."
---------
امام خامنه ای(حفظه الله) : بصیرت یعنی اینکه بدانیم شمری که سر امام حسین (ع) را برید همان جانباز جنگ صفین بود که تا مرز شهادت پیش رفت.
-------
امام صادق(ع) فرموده‌اند "ایمان خود را قبل از ظهور تكمیل كنید چون در لحظات ظهور ایمانها به سختی مورد امتحان و ابتلاء قرار می‌گیرند. "(كافی/1/370/6 ؛ كمال‌الدین/1/18)
-------
آیت الله محمد تقی مصباح یزدی :
در پاسخ به سؤالی مبنی چگونگی مقابله جوانان با مفاسد اخلاقی، گفت: بهترین و آسان‌ترین راهی که جوانان می‌توانند برای مقابله با مفاسد اتخاذ کنند، توسل به حضرت بقیة‌الله‌الاعظم(عج) است.
-------
عبدالله بن سنان می‌گوید: حضرت صادق علیه السلام فرمود: به زودی شبهه‌‌ای عارض شما می‌گردد؛ پس (در ایام) بدون نشانه‌ای که دیده شود و بدون امامی که شما را هدایت کند باقی خواهید ماند. در آن روز کسی نجات نمی‌یابد مگر آن کسی که به دعای غریق، دعا کند.
عرض کردم: «دعای غریق چیست؟» فرمود: می‌گویی:
یا اللهُ یا رَحْمنُ یا رَحِیمُ یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ
من گفتم: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الاَبْصارِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ. (راوی کلمه و الابصار را به دعا اضافه نمود) حضرت صادق علیه السلام فرمودند: «به راستی که خدای عزّوجل مقلب القلوب و الابصار است، اما آن‌چنان که من گفتم بگو: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ.»
----------
اگر این ولایت فقیه جهانگیر شود، امام زمان ما خواهد آمد، و این مقدمه سازی برای ظهور حضرت است. ما در دوران نائب امام زمان امتحان می‌شویم برای خود حضرت؛ اگر در امتحانات پای رکاب ولی فقیه ـ نائب امام زمان(ع) ـ پیروز شدیم، به امام زمان(ع) خواهیم رسید.
--------
امام صادق(ع):«امام خودت را بشناس، زیرا، هرگاه، امام خود را شناختی، تقدم یا تاخر این «امر ظهور»، زیانی به تو نرساند.»
---------
راز امنیت ایران از نگاه آیت الله جوادی آملی : ما (ایرانیان) به برکت اهل بیت علیهم‌السلام در میدان مین از مصونیت برخورداریم.
---------
«ان یَشَأ یُذهِبكُم ایُّهَا النّاسُ و یأتِ بِآخَرینَ وَ كانَ اللّهُ على ذلكَ قدیر» (نساء: 5.)133 اى مردم، اگر او بخواهد شما را از بین مى‌برد و افراد دیگرى به جاى شما مى‌آورد و خدا بر این كار تواناست.

آیه در سیاق برخى آیات در بى‌نیازى خدا از طاعت مردم و عدم زیان از مخالفت مردم است؛ زیرا آنچه در آسمان و زمین است مِلك اوست. سپس مى‌فرماید: براى خدا هیچ مانعى ندارد كه شما را از بین ببرد و جمعیتى آماده‌تر و مصمّم‌تر جانشین شما كند و خداوند بر این كار توانایى دارد.

شیخ طوسى، طبرسى، میبدى، زمخشرى، قرطبى، آلوسى، فیض كاشانى، طبرى و دیگر مفسّران از رسول خدا نقل كرده‌اند: «وقتى این آیه نازل شد، رسول خدا دست خود را به پشت سلمان زد و فرمود، آن جمعیت قوم این مرد، یعنى مردم عجم و فارس هستند.»

در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم ... سرزنش ها گر کند خار مغیلان غم مخور
مدیر وبلاگ : مسعود موسوی
مطالب اخیر
موضوعات
پیوندها
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic