نبرد نهایی
امام على علیه‏السلام : هر كس چشم خود را [از نامحرم] فرو بندد، قلبش راحت می‏شود.
پیامدهای استراتژیک صادرات گاز ایران به پاکستان چیست؟ / ایران چگونه کمر تحریم ها را خواهد شکست!


مهدی جهانتیغی/ گروه بین اللمل: عملیات اجرای خط لوله گاز رسانی از ایران به پاکستان موسوم به خط لوله "صلح" در حالی چند روز قبل با حضور روسای جمهور ایران و پاکستان آغاز شد است که  که ۱۸۰۰ کیلومتر طول دارد و منطقه نفتی "پارس جنوبی" در ایران را به منطقه "نواب شاه" در شمال کراچی در پاکستان وصل خواهد کرد.
به گزارش رجانیوز، کار ساخت این خط لوله در حالیکه در ایران تا پایان نیمه اول سال 92 به پایان میرسد پس از تکمیل در پاکستان از سال 2014 به بعد به مدت 25 سال روزانه جمهوری اسلامی می تواند ۷۵۰ میلیون فوت مکعب گاز را به پاکستان صادر کند.
 
در همین حال ایران علاوه بر کسب درآمد مناسب از این صادارت به علت مشکلات اقتصادی پاکستان درصد بالای از ساخت خط لوله گاز در این کشور را که طول آن 780 کیلومتربا قطر  لوله ۴۲ اینچ می باشد را نیز بر عهده می گیرد.
 
بر این اساس جمهوری اسلامی ایران تعهد کرده که مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار از این رقم را به پاکستان وام دهد مشروط به اینکه شرکت‌های ایرانی کار احداث خط لوله در خاک پاکستان را برعهده گیرند.
 
به لحاظ برآورد استراتژیک پیامدهای صادرات گاز ایران به پاکستان و تکمیل خط لوله صلح به قرار ذیل می باشد:
 
الف: سودهای راهبردی  اقتصادی
 
انتقال گاز ایران به پاکستان و شبه قاره هند موقعیت ایران را در معادلات انرژی دنیا تقویت و به بازیگری ابر قدرت در بازار انرژی جهان تبدیل خواهد کرد. از قبال صادارت گاز به پاکستان میزان استفاده ایران از حوزه گازی مشترک میان ایران و قطر بیشتر خواهد شد. همچنین ایران از طریق پاکستان می تواند مشتری های بیشتر و قدرت چانه زنی بالای برای انتقال انرژی بدست آورد. همچنانکه پیش بینی می شود که در آینده نزدیک دو کشور قدرتمند اقتصادی آسیا هند و چین از طریق همین خط لوله صلح نیز جز مشتری های پایدار گاز ایران بشوند. برخی شواهد نیز نشان میدهد که حتی کشور روسیه نیز علاقه مند به سرمایه گذاری برای این خط لوله گاز – خط لوله صلح - می باشد. حضور اقتصادی ایران، روسیه و چین در پاکستان به پایداری اقتصادی آسیای جنوبی و حتی شرقی کمک شایانی خواهد کرد. در همین حال نباید از ایجاد اشتغال این خط لوله نیز به راحتی گذشت، این طرح می‌تواند باعث رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی در استان‌های کمتر توسعه یافته بوشهر، فارس، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان شود. یش‌بینی می‌شود که این خط لوله حدود یک میلیون شغل به طور مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کند.
 
ب: تقویت  امنیت منطقه ای
 
ایران علاوه بر بدست آوردن حوزه پر مصرف انرژی آسیای جنوبی و شرقی و تقویت نفوذ و جایگاه اقتصادی خود در این منطقه پیوند استراتژیک خود را با کشورهای قدرتمندی همچون چین ، پاکستان و هند تقویت می کند که این مسئله می تواند نوید بخش نظم و امنیت نوینی در آسیا و بالا رفتن وزن بین اللملی کشورمان باشد. از سوی دیگر از آنجائیکه قرار است این خط لوله از بلوچستان پاکستان حیاط خلوت گروه های تروریست وهابی بگذرد توسعه اقتصادی این منطقه و التزام دولت مرکزی پاکستان برای ایجاد امنیت پایدار در این استان سبب تاثیر مستقیم بر امنیت جنوب شرق ایران خواهد شد. با فعالیت این خط لوله و برقراری ارتباط و پیوند دائم اقتصادی با همسایگان به نوعی که آنها امنیت خود را در زمینه‌های گوناگون با امنیت کشورمان در ارتباط ببینند، احتمال همکاری آنها با دشمنان خارجی را کاهش داده و می‌تواند در معادلات و برنامه‌ریزی نیروهای خارج از منطقه تأثیرگذار باشد.
 
ج: تضعیف نفوذ آمریکا در آسیا جنوبی و شرقی
 
با تقویت مناسبات ایران، پاکستان، چین و هندوستان محور غربی با رهبری آمریکا در آسیا مقدار قابل تاملی تضعیف خواهد شد. این در حالیست که ایران علاوه بر گاز قرار است یک پالایشگاه نفتی نیز در پاکستان بسازد و در همین حال چین به صورت کامل بندر استراتژیک گوادر پاکستان را در اختیار گرفته است. این موضوع بیش از پیش نفوذ امنیتی و اقتصادی آمریکا را در پاکستان و به طبع آن در آسیای جنوبی کاهش خواهد داد.
 
د: ضربه سنگین به تحریم های اقتصادی و پروژه انزوای ایران
 
نفوذ اقتصادی ایران در آسیای جنوبی نقطه مقابل تلاش برای منزوی کردن ایران و اعمال تحریم های اقتصادی می باشد. در اینباره این نکته مهم نیز گفتنی است که به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی سالهای آینده اهمیت صادارت گاز بیشتر از نفت خواهد شد و در حال حاضر نیز گاز در سال‌های اخیر ، سریع‌ترین نرخ رشد را در میان انرژی‌های اولیه در بازار جهانی به خود اختصاص داده است. وجود منابع عظیم گازی و طول عمر بالای این مخازن در مقایسه با نفت باعث توجه روزافزون کشورهای صنعتی به این منبع انرژی شده است.  همچنین در حالیکه آمریکا تمامی تلاش خود را برای کاهش فروش بشکه های نفت ایران قرار داده است فروش گاز نه تنها می تواند خسارت این موضوع را جبران کند بلکه سبب ذخیره سازی نفت ایران در سالهای اینده خواهد شد. به همین دلیل باید به ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا حق داد که یک هفته قبل در اینباره گفت: " اگر این پروژه نهایی شود، نگرانی‌های جدی را در ارتباط با بحث تحریم ایران ایجاد خواهد کرد."
 
در پایان در یک گزاره یک جمله ای راه اندازی کامل خط لوله صلح،  ایران را در جایگاه ویژه‌ای در شبکه ژئواکونومیک و ژئواستراتژیک جدید اوراسیا که در آینده می‌تواند بستر شکل‌گیری قدرت‌های جدید منطقه‌ای باشد قرار خواهد داد.
نوع مطلب : مقالات، سیاسی، ایران : قلب جهان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

حدیث از امام رضا (ع) :"همانا از كسانی كه مدعی مودت ما اهل بیت (ع) هستند، كسی هست كه در فتنه‌گری، برای شیعیان ما از دجال شدیدتر است. (راوی) گفتم: برای چه؟ (امام) فرمودند: به خاطر دوستی با دشمنان ما و دشمنی با دوستانمان. چون چنین شد، حق با باطل آمیخته می‌شود و مؤمن از منافق بازشناخته نمی‌شود."
---------
امام خامنه ای(حفظه الله) : بصیرت یعنی اینکه بدانیم شمری که سر امام حسین (ع) را برید همان جانباز جنگ صفین بود که تا مرز شهادت پیش رفت.
-------
امام صادق(ع) فرموده‌اند "ایمان خود را قبل از ظهور تكمیل كنید چون در لحظات ظهور ایمانها به سختی مورد امتحان و ابتلاء قرار می‌گیرند. "(كافی/1/370/6 ؛ كمال‌الدین/1/18)
-------
آیت الله محمد تقی مصباح یزدی :
در پاسخ به سؤالی مبنی چگونگی مقابله جوانان با مفاسد اخلاقی، گفت: بهترین و آسان‌ترین راهی که جوانان می‌توانند برای مقابله با مفاسد اتخاذ کنند، توسل به حضرت بقیة‌الله‌الاعظم(عج) است.
-------
عبدالله بن سنان می‌گوید: حضرت صادق علیه السلام فرمود: به زودی شبهه‌‌ای عارض شما می‌گردد؛ پس (در ایام) بدون نشانه‌ای که دیده شود و بدون امامی که شما را هدایت کند باقی خواهید ماند. در آن روز کسی نجات نمی‌یابد مگر آن کسی که به دعای غریق، دعا کند.
عرض کردم: «دعای غریق چیست؟» فرمود: می‌گویی:
یا اللهُ یا رَحْمنُ یا رَحِیمُ یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ
من گفتم: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الاَبْصارِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ. (راوی کلمه و الابصار را به دعا اضافه نمود) حضرت صادق علیه السلام فرمودند: «به راستی که خدای عزّوجل مقلب القلوب و الابصار است، اما آن‌چنان که من گفتم بگو: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ.»
----------
اگر این ولایت فقیه جهانگیر شود، امام زمان ما خواهد آمد، و این مقدمه سازی برای ظهور حضرت است. ما در دوران نائب امام زمان امتحان می‌شویم برای خود حضرت؛ اگر در امتحانات پای رکاب ولی فقیه ـ نائب امام زمان(ع) ـ پیروز شدیم، به امام زمان(ع) خواهیم رسید.
--------
امام صادق(ع):«امام خودت را بشناس، زیرا، هرگاه، امام خود را شناختی، تقدم یا تاخر این «امر ظهور»، زیانی به تو نرساند.»
---------
راز امنیت ایران از نگاه آیت الله جوادی آملی : ما (ایرانیان) به برکت اهل بیت علیهم‌السلام در میدان مین از مصونیت برخورداریم.
---------
«ان یَشَأ یُذهِبكُم ایُّهَا النّاسُ و یأتِ بِآخَرینَ وَ كانَ اللّهُ على ذلكَ قدیر» (نساء: 5.)133 اى مردم، اگر او بخواهد شما را از بین مى‌برد و افراد دیگرى به جاى شما مى‌آورد و خدا بر این كار تواناست.

آیه در سیاق برخى آیات در بى‌نیازى خدا از طاعت مردم و عدم زیان از مخالفت مردم است؛ زیرا آنچه در آسمان و زمین است مِلك اوست. سپس مى‌فرماید: براى خدا هیچ مانعى ندارد كه شما را از بین ببرد و جمعیتى آماده‌تر و مصمّم‌تر جانشین شما كند و خداوند بر این كار توانایى دارد.

شیخ طوسى، طبرسى، میبدى، زمخشرى، قرطبى، آلوسى، فیض كاشانى، طبرى و دیگر مفسّران از رسول خدا نقل كرده‌اند: «وقتى این آیه نازل شد، رسول خدا دست خود را به پشت سلمان زد و فرمود، آن جمعیت قوم این مرد، یعنى مردم عجم و فارس هستند.»

در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم ... سرزنش ها گر کند خار مغیلان غم مخور
مدیر وبلاگ : مسعود موسوی
مطالب اخیر
موضوعات
پیوندها
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic