نبرد نهایی
امام على علیه‏السلام : هر كس چشم خود را [از نامحرم] فرو بندد، قلبش راحت می‏شود.
مجاهدت‌های آیت الله موسوی لاری در «مركز نشر معارف اسلامى در جهان»
نامه‌هایی كه از دل زندان‌های آمریكا نوشته می‌شد/ مردی كه از آلمان و چین و بنین و پرو گرفته تا جزیره موریس ارادتمند داشت

دسترسی به قران كریم، كتب ادعیه، كتاب‌های مختلف با موضوعات اسلامی و... آنقدر برای ما آسان است كه در مخیله‌هایمان هم نمی‌گنجد كه برخی برای دسترسی به یك جلد قرآن كفشهایشان را می‌فروشند تا هزینه ارسال نامه‌ با یك موسسه اسلامی را بدست بیاورند؛ موسسه‌ای كه این كتب را رایگان به اقصی نقاط دنیا ارسال می‌كند.

به گزارش رجانیوز، حتی اگر این موضوع هم برایمان قابل باور باشد، حتما نمی‌دانیم كه آن موسسه در ایران واقع بوده است و طبیعتا این هم برایمان غریب خواهد بود كه این موسسه را كسی راه انداخته و با مجاهدت پای آن نشسته كه همین چند روز پیش از دنیا رفت و ما تازه نامش را شنیدیم!

«حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیّد مجتبی موسوی لاری» شنبه 19 اسفندماه به دیار باقی شتافت تا نامش برای اولین بار به گوش خیلی‌ها بخورد و كم‌كم تلاش‌های خالصانه‌اش در «مركز نشر معارف اسلامى در جهان» به چشم بیاید.

مرحوم موسوی لاری این موسسه را در سال 1355 تاسیس كرد تا علاوه بر ترجمه و ارسال آثار وی به زبانها و كشورهای گوناگون، سایر كتب اسلامی از جمله قرآن كریم نیز به خیل حق طلبان در سطح جهان هدیه شود. كتابهای آیت الله موسوی لاری كه برای جامعه هدف غیر ایرانیان و حتی غیر مسلمانان نوشته شده بود، تا كنون به 30 زبان دنیا ترجمه شده است؛‌ زبانهایی چون:  انگلیسی، عربی، فارسی، اردو، بنگلا، ژاپنی‌، چینی، ترکی آذری، ترکی استانبولی، آلمانی، آلبانیایی، پرتغالی، لهستانی، رومانیایی، بوسنیایی، روسی، فرانسوی، اسپانیولی، بلغاری، سواحیلی، هوسا، هندی، مالایو، تایلندی و سینهالی.

 

نامه‌هایی كه گویاترین است

می‌توان این نوشته را با ذكر زندگینامه، افتخارات ملی و جهانی، كسب دكترای افتخاری توسط وی از دانشگاه‌های سطح جهان، تعریف و تمجیدهای شخصیتهای بین المللی از وی و... ادامه داد. اطلاعات بیشتر درباره مرحوم موسوی لاری و مركز نشر معارف اسلامى در جهان را می‌توانید با مراجعه به كتاب «نگرشى كوتاه بر عملكرد 22 ساله مركز نشر...» بدست بیاورید. فایل این كتاب را می‌توان در اینجا مشاهده و دانلود كرد؛ همانطور كه كتابهای این موسسه هم به صورت آنلاین و با ترجمه به 28 زبان دنیا در سایت این مركز موجود است.

 اما شاید هیچ چیز نتواند به اندازه نامه‌هایی كه از سطح جهان برای او و «مركز نشر معارف اسلامى در جهان» ارسال می‌شده است، گویای تاثیر شگرف فعالیت‌ها وی باشد.

در این نامه‌ها نام افرادی با ملیت، نژاد، زبان، سطح تحصیلات، طبقه اجتماعی و حتی مذهب‌های مختلف دیده می‌شود. از زندانی در قلب آمریكا گرفته تا فرد فقیری در آفریقا؛ همو كه در نامه‌اش چنین نوشته است: «...از شدت فقر تنها یك قرآن بین بستگان من وجود دارد كه خواندن آن را به نوبت انجام مى دهیم . لذا با شنیدن آوازه مؤسسه شما مبنى بر ارسال كتب اسلامى و قرآن ، به صورت رایگان ، به وجد آمده با فروش كفش هاى خود پول تمبرنامه را تهیه كرده و برایتان درخواست نامه اى را فرستادم...»

از این دست نامه‌ها فراوان است، نامه‌هایی كه نشان می‌دهد مرحوم موسوی لاری چطور عمر خود را در راه گسترش معارف اسلام صرف كرده است، آنچنان كه رهبر انقلاب در پیام تسلیت خو به مناسبت درگذشت این عالم مجاهد چنین آورده است: «خدمات این عالِم فرزانه و بزرگوار و ارزشمند به گسترش معارف اسلامی و مكتب اهل بیت علیهم‌السلام در سراسر جهان، در چند دهه‌ی اخیر حقاً كم نظیر است و هزاران انسان منصف و مشتاق، با هدایت نوشته‌های وی كه با چیرگی علمی و تبیین منطقی نوشته و در پنج قاره منتشر می‌شد، به سر چشمه‌ی حقیقت دست یافته و اسلام را شناخته و بدان ایمان آورده‌اند.
این عالم پارسا بی هیچ تظاهر و ادعا، یك تنه و بدون تكیه به این و آن، عمر و توان خود را مصروف این مجاهدت بزرگ كرد و پرداختن به وظیفه و كسب رضای الهی را وجهه‌ی همت ساخت.»

در زیر گزیده‌ كوتاهی از این خیل نامه‌ها آورده شده است:

 

 

آقاى «احمد عبدالصبور» از آمریكا

...درخواست هاى دیگرى نیز از زندانهاى آمریكا و نیز كشورهاى آفریقایى بصورت مداوم و مرتب مى رسد كه با اشتیاق و علاقه فراوان كتب اسلامى انگلیسى را طلب مى كنند كه براى رفع نیاز ایشان به همكارى شما نیاز داریم. بر اساس اطلاعاتى كه به دست ما رسیده است ، گروه زیادى از زندانیهاى آمریكا و همچنین مردم كشورهاى آفریقایى، وسیله كتب اسلامى كه از مركز اسلامى شما در قم براى آنان ارسال شده است به اسلام راستین گرویده اند.

 

 آقاى «شبیرورسى» دانشجوى مسلمان از كنیا

...بحمدالله كتب انتشاراتى مركز نشر معارف اسلامى شما ، بخش وسیعى از متقاضیان و علاقمندان به مطالعه كتب و معارف اسلامى را در كنیا تحت پوشش خود قرار داده است . پیام امام خمینى نیز در نقاط دور دست انتشار یافته است . با همت و تلاش پى گیرى كه از سوى مركز نشر معارف اسلامى شما براى معرفى مكتب و نشر حقایق دینى صورت مى گیرد، دین اسلام با سرعت هر چه بیشتر در كشورهاى مختلف آفریقا بخصوص در كشور ماكنیا ، رو به پیشرفت و رشد گذاشته است.

 

 آقاى «دكتر بلّو» استاد دانشگاه نیجریه

...من دو نسخه از كتب اسلامى منتشر شده از مركزاسلامى شما درقم «مركز نشر معارف اسلامى در جهان » را دریافت كردم ; این كتب را با دقت فراوان مورد مطالعه و بررسى قرار دادم، و آنها را كتب مرجع و در حدّ استاندارد یافتم. در حقیقت این فرامین حیاتبخش اسلام است كه مى تواند در عصر حاضر بخصوص در كشور ما براى برنامه ریزى در راستاى یك زندگى صحیح الگو قرار گیرد ، و انسانها را به بهترین صورت تربیت كند ، و به سوى سعادت و خوشبختى واقعى رهنمون گرداند.

 

 آقاى «آرتوركینگ» از لندن

مطالعه این كتب و دقت در مطالب و مباحث مستدل آن ، مرا بسوى یك آرامش عمیق فكرى كشانید و ایمان و اعتقاد مرا كاملاً در یك چهارچوب قرار داد، بطورى كه به آئین الهى گرویدم و اسلام را با دل و جان پذیرفتم.

 

 از آمریكا ـ مركز اسلامى كالیفرنیا

...این كتب و آثار اسلامى بسیارى از مردم را هم در مؤسسه ما و هم در خارج از محدوده مركز اسلامى ، به خود جذب كرده و مورد توجّه آنها قرار گرفته است. این گرایش از ناحیه افراد تازه مسلمان نیز به خوبى احساس مى شود.

درخصوص مسلمانان زندانى باىد بگویم ما هرگاه یك نسخه از كتب شمارا به زندان مى فرستیم ، با انبوه نامه هاى زندانیان روبرو مى شویم كه همگى تقاضاى خود را براى دریافت آن كتاب مطرح مى سازند و از ما مى خواهند كه این نشریات را در اختیارشان قرار دهیم.

 

آقاى «صلاح الدین سلمان»/ رئیس جمعیت اسلامى ملى غنا

یكى ازمشكلات كتابخانه ما كمبود قرآن كریم دركتابخانه است كه بعلت تقاضاى زیادجوابگوى مراجعین نیستیم; لذا از شماانتظار داریم با ارسال تعدادى از مجلدات قرآن كریم ما را یارى نموده و كمبود كتابخانه ما را در این زمینه برطرف نمائید ; تا بتوانیم انبوه مراجعین به كتابخانه جهت استفاده از قرآن كریم را جوابگو باشیم .

 

فن هیون، یانگ كالى كسون، كاپیتان لى پیگ، مهندس سى سوا، پرفسور وانگ سین از چین

به خاطر نام محبت آمیز از سوى شما و نیز فرستادن كتابهایى در موردفرهنگ ومعارف اسلامى،بسیار متشكروسپاسگزاریم. مایك گروه خویشاوندو دوست با نام‌هاى «فن، سى، وهون وسن» هستیم، مابه شدت تحت تأثیر فرهنگ اسلامى قرار گرفته ایم و تغییر مذهب به اسلام را حمایت مى كنیم.

 

آقاى « اندره كوفسكى » دانشمند مسیحى از لهستان

من در حال حاضر مشغول مطالعه ترجمه انگلیسى «صحیفه سجادیه» هستم كه قبل از این برایم ارسال داشته بودید، و پس از پایان بررسى آن مشغول مطالعه كتاب جدید خواهم شد.

من عمیقاً تحت تأثیر اندیشه هاى امام مسلمانان امام سجاد(ع) قرار گرفته ام كه افكار بلند و متعالى او در صفحات كتاب صحیفه سجادیه تبلور یافته است. مطالعه این اثر گرانبها و دقت در مضامین و معارف سرشار این كتاب به شدت روح مرا تحت تأثیر قرار داده و مجذوب خود ساخته است. 

 

 آقاى «فلورنسو» از نیجریه

من براى كمك هزینه تحصیلى به شهر «لاگوس» رفتم تا شغلى پیدا كنم و بتوانم هزینه خود و تحصیلاتم را تأمین كنم. در یكى از روزهاى تعطیلات به كتاب فروشى برخورد كردم كه در كنار مسجد مركزى شهر لاگوس كتابهاى اسلامى عرضه مى كرد. در این میان كتابى از مركز اسلامى شما «مركز نشر معارف اسلامى در جهان» توجهم را به خود جلب كرد . كتابهاى دیگرى نیز از انتشارات مركز شما آنجا بود كه هم اینك اسمشان را بخاطر نمى آورم.

نخست تردیدكردم كه این كتاب را بخرم یاخیر؟ چون آن را به قیمت دو واحد پول نیجریه «نیره» قیمت گذارى كرده بودند. درحالى كه من آن روز فقط پانزده واحد پول نیجریه در اختیار داشتم؛ یا باید خوراك مایحتاج روزمره خود را تأمین مى كردم و یا مى بایست این كتاب را مى خریدم. در این لحظات حساس و تردید آلود مى كردم، گویى به من الهام شد كه این كتاب راتهیه كن كه برایت مفیدخواهد بود، من هم به این نداى غیبى پاسخ مثبت دادم. كتاب را با همه نیازى كه به پول داشتم خریدم و با خود به منزل بردم و به مطالعه آن مشغول شدم.

مطالب كتاب بقدرى مرا مجذوب و تحت تأثیرقرارداد كه لحظه اى آن را به كنار نگذاشتم و مرتب مطالعه مى كردم. فرداى آن روز مقدارى پول از دوستم قرض گرفتم و با عجله به سمت كتاب فروشى رفتم تا بقیه كتب انتشاراتى مركز اسلامى شما را خریدارى كنم اما با كمال تأسف وقتى به محل فروش كتابها مراجعه كردم، گفتند : تمام شده است! بسیار ناراحت و غمگین شدم; اما از سوى دیگر بسیار خوشحال و سرزنده بودم از اینكه همین یك كتاب وسیله هدایت من گردید و مرا به راه راست و حقیقت سوق داد; من در بیست و نه ژوئن 1990 مسلمان شدم و مى توانم بگویم كه این كتاب اسلامى سبب تحول عظیمى در من گردید.

 

 آقاى «عبدالكبیر مالك» از پاناما/ رئیس مركز اسلامى

متأسفانه شرایط در كشور ما طورى است كه در حقیقت مظلوم واقع شده ایم. و به شدت زیر فشاریم و از لحاظ امكانات تبلیغى نسبت به مسیحیان در شرایط سخت و نامساعدى قرار داریم.  فقدان امكانات مادى و عدم دسترسى به وسائل و ابزار تبلیغاتى روز، موقعیت ما را به شدت تضعیف كرده ، و نمى توانیم در ارتباط با فعالیتهاى تبلیغى خود آنطورى كه شایسته است، پیام وحى الهى را به تشنگان حقیقت برسانیم، و وظایف مذهبى خود را به خوبى انجام دهیم.

مركز نشر معارف اسلامى شما تنها مؤسسه اى است در ایران كه تاكنون از لحاظ كتب و نشریات اسلامى به یارى ما شتافته ، و در این زمینه از مساعدت خود نسبت به ما دریغ نكرده است.

 

آقاى «احمد یوسف» از نیجریه

...من در حال حاضر با مشكل بزرگى مواجه هستم، و خانواده و بستگانم مرا ترك كرده و زندگیم رو به زوال است. من به دلیل مسلمان شدنم از سوى پدرم تهدید به ترور و مرگ شده ام. من پیش از این یك تاجر بوده ام اما پس از تغییر دین، مردم و هموطنانم اموال مرا مصادره و مرا تهدید به قتل مى كنند. به همین دلیل من از دست ایشان فرار كرده ام... به هیچ وجه از مواضع خویش عقب نشینى نخواهم كرد، و اعلام مى كنم كه یك مسلمان باقى خواهم ماند.

توجه داشته باشید كه من محتاج كمك شما در جهت تقویت ایمانم هستم.

 

 آقاى «آرتم كوسمینكوف» از روسیه

به اطلاع شما مى رسانم كه یك نسخه قرآن كریم با ترجمه روسى كه براى من ارسال شده بود، دریافت كردم و از این جهت نیز بسیار متشكر و سپاسگزارم.

قرآن كریم را هر شب با دقت و توجه خاصّ مى خوانم ، چقدر با عظمت! واقعاً این كتاب را با هیچ چیز دیگر نمى توان مقایسه كرد. من در حقیقت بسیار خرسند و مسرورم از اینكه بالاخره با مسئله توحید در اسلام آشنا شدم و خداى بزرگ را شناختم؛ بعد از آشنایى با قرآن، افكار من به كلّى دگرگون شد و حوادث و رویدادهاى جهان را با دید دیگرى ارزیابى مى كنم.

 

 آقاى «تراورى كامل» از توگو

...اینها كسانى هستند كه پس از مطالعه و قرائت كتابهاى ارسالى شما نور هدایت در قلب ایشان تابید، و به اسلام عزیز گرویدند و مسلمان شدند.

 

 آقاى «مایكل گراهام» از ایرلند

...من یك مقاله از شما را درباره بینش توحیدى اسلام در روزنامه «آریش فرم» چاپ ایرلند مطالعه كردم. مطالب این مقاله به شدت مرا تحت تأثیر قرار داد و توجه مرا به خود جلب نمود؛ من به این باور رسیدم كه امروز اسلام یگانه راهگشاى زندگى براى انسانها است.

 

آقاى «پابلومورا» از مكزیك

من بسیار سپاسگزارم كه شما این آثار اسلامى را در اختیار من گذاشتید و مرا یارى كردید تا از اسلام مسائل بسیارى را بیاموزم. من اینك اسلام را پذیرفته ام و از دین جدیدم چیزهایى زیادى فرا گرفته ام به درگاه خداوند سپاس مى گویم كه راه راست را به من نشان داد و مرا از گمراهى و تاریكى نجات بخشید.

 

آقاى « كانا مصطفى » از ساحل عاج

به اطلاع شمامى رسانم كه ازاین كتابهایى كه شما براى من فرستادید، دیگر برادران مایلند خودشان با نامه از شما درخواست نمایند اما به علت فقر ، پول تمبر پستى را ندارند تا مكاتبه كنند و به همین منوال است وضع بعضى از مردم مسیحى كه جویاى حقیقت هستند.

یكى از دوستان... بوسیله كتابهاى شما یك مسیحى را كه ایمانش به دینش قوى بود و حتى مى خواست دوستم را مسیحى كند ، بوسیله كتابهاى شما موفق شد آن مسیحى را مسلمان كند. كتابهاى شما به من اجازه داد كه از مسیحیانى كه تمام وقت خودشان را با من در بحث تروریست و كتاب «آیات شیطانى» مى گذراندند، به سوى حقایق اسلام جلب نمایم.

 

آقاى «عبداالناصر عثمان» از بنین

كتابهاى اسلامى شما در اینجا تأثیر فراوانى بر مردم گذارده و جاذبه بسیارى داشته است بخصوص براى دانشگاهیان و دانشجویان و حتى مقامات بزرگ دولتى. باید بگویم كه شما معروفترین شخصیت اسلامى در غرب آفریقا هستید. اینك تقاضا دارم كه تعداد قابل توجهى از كتب فرانسه و عربى براى ما ارسال فرمائید كه بسیار مورد درخواست است. حتى وزرا و شخصیت هاى بزرگ اجتماعى از من مطالبه كتب اسلامى دارند كه امیدوارم ما را در این زمینه یارى كنید.

 

آقاى «سعیدى آنالا» از آمریكا

من در حال حاضر مدیریت یك گروه از تازه مسلمانان سرخپوست آمریكا را به عهده گرفته ام. انجمنى نیز تشكیل داده ام و كلاسهاى اعتقادى و اخلاقى براى آنان دائر كرده‌ام، تا هر چه بیشتر تازه مسلمانان را با معارف و حقایق اسلامى و احكام الهى آشنا سازم. كوشش و سعى من بر این است كه جوانان بیشترى به حقایق نورانى قرآن كریم جذب شوند.

 

 

 آقاى «جمز موتاى» كشیش مسیحى از كنیا

من مدتها است كه به عنوان یك كشیش مسیحى خدمات شایسته اى را در راه ترویج مسیحیت در بسیارى از كلیساهاى اسقفى در كشورم یعنى كنیا انجام داده اماما پس از تحقیقاتى كه نسبت به ادیان الهى نمودم و... اینك از جنابعالى درخواست مى كنم یك نسخه از كتاب «اخلاق و جوانان» خودتان كه به زبان سواحلى ترجمه شده و نیز تعداد دیگرى از كتب اسلامى و قرآن مجید را برایم بفرستید تا با مطالعه و پى گیرى مسائل اسلامى، حقیقت را دریابم و با تمایلاتى كه نسبت به اسلام پیدا كرده ام، به آنچه عقیده مرا استوار سازد و به اطمینان و آرامش بخشد، برسم.

 

 آقاى «ویلى ایكس براون» از آمریكا

همچون گذشته از كتابهاى ارسالى از مركز نشر معارف اسلامى در جهان كه شما ارسال مى دارید، براى اصلاح مجرمین و ساختن انسانهاى سالم و درستكار استفاده و بهره بردارى شایسته اى به عمل مى آید.

مدتى است كه از آشنایى من با شما و ارتباط مكاتبه اى با مركز نشر معارف اسلامى در جهان مى گذرد و بالاخره این ارتباط نتیجه خود را نمایان ساخت.تأثیر شگرفى كه قلم و نوشته هاى ارزشمند شما بر من گذاشت و تحول عظیم فكرى كه در من ایجاد كرد، به مسلمان شدنم منجر گردید.

 

 آقاى «جمال الدین بخارى» از غرب آفریقا

این است كه یكى از این كتب را براى استفاده به محل كارم بردم. در جمع همكارانم شخصى بود كه به شدت نسبت به دین و مذهب بدبین بود و با معارف معنوى و الهى عناد مىورزید ، همین فرد كتاب را از من گرفت و براى مطالعه به منزل برد. نام كتاب «پیامبر و پیامش» بود كه رسالت نهایى رسول اكرم (ص) را اثبات مى كرد.

دو روز از این جریان گذشتكه همان شخص به سراغم آمد و با صراحت كامل به من اعلام كرد كه اسلام را پذیرفته و مسلمان شده است! الله اكبر ...

 

آقاى «كوافى محمد» از غنا

من یك جوان هیجده ساله ام كه در یكى از خانواده هاى مسیحى متولد شدم و در دامن پدر و مادرى مسیحى رشد كردم. ...هنگامى كه پدر و مادرم از پذیرفتن آئین جدید من(اسلام) آگاه شدند، بشدت عكس العمل نشان دادندو سرانجام مرا از خود راندند و طرد كردند و از منزل اخراجم نمودند و من یكه و تنها و بى پناه رها شدم و در شرایطى سخت و دردناك قرار گرفتم بطورى كه هم اینك براى ادامه تحصیلاتم نه پولى در اختیار دارم، و نه لباسى و نه منزل و مأوایى. یك شب در منزل استاد مى خوابم، و بسیارى از شبهاى دیگر را در كنار دوستانم در منزل آنها بسر مى برم و زندگى را به این طریق مى گذرانم.

در این ایام علاقه فراوانى به فراگیرى قرآن كریم پیدا كردم. براى تهیه یك جلد قرآن كریم به هر درى زدم و به هر كس مراجعه كردم، متأسفانه كسى پولى در اختیار قرار نداد. مأیوس و ناامید گشتم دوستى آدرس شما را در اختیار من قرار داد تا از طریق مكاتبه با شما بتوانم صاحب یك نسخه كلام الله مجید شوم و به خواسته خود برسم.

 

آقاى «سیمیك» از انگلستان

مطالعه این كتب، روح مرا متحول ساخت و دگرگونى عجبى در من به وجود آورد به گونه اى كه با دقت در مسائل و مباحث مطرح شده در این كتب نیروى ایمان راستین به خداى تعالى و توكل بر ذات او در من زنده گشت، و آرامش عمیق روحى سراسر وجودم را فرا گرفت.

 

خانم «سماپولو» رئیس مؤسسه زنان مسلمان از استرالیا

به آگاهى شما مى رسانم كه كتب اسلامى شما در استرالیا هواخواه زیادى پیدا كرده و توجه گروه بسیارى از مردم را به خود جلب كرده است. و به همین سبب كتب ارسالى شما در همان روزهاى اول كه به مؤسسه ما رسید، با درخواست مداوم متقاضیان نسخه هاى آن تمام شد و دیگر چیزى باقى نمانده است. لذا استدعا دارد نسخه هاى بیشترى از كتب انگلیسى و عربى را براى علاقمندان به مطالعات اسلامى ارسال فرمائید.

 

آقاى «دكتر فیلیپ وولى» مسیحى و استاد دانشگاه آلمان

از ارسال یك نسخه كتاب «رسالة الحقوق» ترجمه شده به زبان انگلیسى ، سخنان امام سجاد(ع) كه برایم فرستاده بودید، بسیار متشكرم و مراتب امتنان خود را اعلام مى دارم. ترجمه كتاب بسیار عالى و در سطح بالا است من موفق شدم بخشى از سخنان امام (ع) را مطالعه كنم كه مضامین آن براى من بسیار جذاب و جالب توجه بود.

اگر هر كسى موارد اصلى و عمده كتاب و دستورات امام سجاد(ع) را در دستور كار خود قرار دهد، و در زندگى روزمره خویش پیاده كند، حتماً ما دنیاى بهترى خواهیم داشت.

 

«ویرجینیا باشین» از انگلستان

با اینكه من یك فرد مسیحى هستم، اما كتاب شما در زمینه مسائل مربوط به خاتمیت پیامبر اسلام را با دقت مطالعه كردم آن را بسیار جالب توجه، آموزنده و قانع كننده یافتم. این كتاب با منطق خود افكار و دیدگاههاى خوانندگان را نسبت به اسلام روشن مى سازد. من بسیار علاقمندم از مسائل و اصول فكرى اسلام اطلاعات بیشتر و وسیعى ترى به دست آورم. لذا استدعا دارم دیگر آثار و كتب اسلامى خود را لطف نموده و براى من ارسال فرمائید.

 

آقاى «آرتورسوسا» از كلمبیا

من در سرزمینى زندگى مى كنم كه كسى به فكر دیگرى نیست و هر انسانى در لاك خود فرو رفته و تنها به فكر خویش است. به خاطر لطفى كه نسبت به من مبذول داشتید و كتب اسلامى را در اختیارم گذاردید ، سپاسگزارم و براى تمام عمرم شما را فراموش نخواهم كرد.

كتابهاى شما براى من و خانواده ام به منزله گنج گرانبهایى بود كه به وسیله آنها مسائل و حقایق بسیارى را آموختم، در حالى كه تا پیش از آن جاهل و ناآگاه بودیم. در حال حاضر به دستورات و فرامین الهى ارج مى گذاریم و خود را موظف مى دانیم كه طبق آن فرامین در زندگى عمل كنیم.من به خاطر لطفى كه در حق من كردید ، اكنون مردم ایران را بیشتر دوست مى دارم و امیدوارم روابط ما در آینده هم تداوم یابد.

 

 آقاى «ارست كلیر» مسیحى از آمریكا

كتابى تحت عنوان «اخلاق و جوانان» نوشته شما از سوى یكى از دوستان در اختیار من قرار گرفت و به مطالعه آن پرداختم. ...من از جنابعالى درخواست مى كنم یك نسخه از این كتاب را براى فرزندم كه نوجوانى است ، ارسال فرمائید تا آنرا بخواند و ارزشها را درك كند و به فضائل اخلاقى پاى بند شود؛ زیرا من مایل نیستم فرزندم گرفتار بحران و انحطاط اخلاقى و روانى شود كه جامعه امروز ما در آمریكا بدان دچار شده است.

 

خانم «آمپروسیفونتس» از كلمبیا

تقاضاى من این است كه یك نسخه قرآن كریم با ترجمه اسپانیولى برایم ارسال فرمائید زیرا تاكنون قرآن رامطالعه نكرده ام فقط كمتر از یك روز قرآن یكى از دوستانم در اختیارم بود كه آنرا از من پس گرفت و در كتابخانه شهر ما هم قرآن مقدّس وجود ندارد.

 

 آقاى «دكتر فرید حیدر» از تاتارستان

اولین محموله ارسالى جنابعالى كه شامل 15 نسخه قرآن كریم و 75 نسخه كتب اسلامى شما ترجمه شده به زبان روسى بود، دریافت كردم. وصول این كتابها مژده بزرگى براى مسلمانان منطقه ما بود زیرا این منطقه با اندیشه هاى بلند اسلامى بیگانه است و از فرهنگ معنوى و ارزشهاى متعالى خالى است.

در این دیار سازمانهاى تبشیر مسیحى و یهودى بسیار فعالند و براى نسل آینده و فرزندان ما خطر جدّى وجود دارد، لذا تلاش همه جانبه و فراگیر همه ما را مى طلبد.

 

آقاى «امیر دعوه» مدیر جمعیت اسلامى كشور بلیز

به اطلاعتان مى رسانیم كه تعداد 12 نسخه قرآن اسپانیولى و تعداد 100 نسخه از كتب انگلیسى و فرانسه كه از سوى مركز نشر معارف اسلامى شما ارسال شده بود، دریافت گردید؛ از لطف و عنایتى كه در مورد ما با ارسال كتابهاى ارزشمند اسلامى مبذول فرموده اید، صمیمانه سپاسگزاریم ، با این حال در نامه ایكه قبلاً به حضورتان فرستادیم، تعداد كتب درخواستى بیش از اینها بوده است، زیرا براى رساندن پیام اسلام به مردم كشورمان و آشنا ساختن جامعه به حقایق نورانى اسلام، كتب زیادى لازم داریم.

 

 آقاى «سید مختار» از سیرالیون

مباحث عمیق و مندرجات كتاب «اساس دكترین اسلام» مرا سخت تحت تأثیر قرار داد، و فكر و روحم را مجذوب خود ساخت. مطالعه این كتاب نفیس به طورى مرا به هیجان آورد كه آنرا با خود به محیط كارم بردم و به تمام همكارانم دادم كه تعداد آنها بالغ بر 300 نفر بودند، و بالاخره آنان را نیز از این اثر ارزشمند آگاه ساختم.

به لحاظ نیازى كه هم اینك به این كتاب داریم ، لطفاً تعداد 250 نسخه از همین كتاب به زبان انگلیسى و 50 نسخه به زبان فرانسه و 100 نسخه به زبان عربى براى ما ارسال فرمائید!

 

آقاى «رفائیف ماراویت» از السالوادر

كتاب «خدا و صفاتش» كه از سوى مركز نشر معارف اسلامى شما برایم ارسال شده بود، دریافت كردم. مسائل مطرح شده در كتاب سرشار از نورانیت و بلاغت است، استدلالهایى كه در ارتباط با وجود خداوند موردبحث و بررسى قرار گرفته است، بسیار قوى، منظم و خالى از هرگونه پیچیدگى و ابهام است كه حقایق بسیارى را براى خواننده روشن مى سازد.

 

 اتحادیه جوانان پیشگام از هندوستان

به استحضارتان مى رسانیم كه استقبال جوانان براى مطالعه این كتب اسلامى و درك مفاهیم عالیه اسلام به قدرى زیاد است كه هر روز صدها نفر مشتاق به ما مراجعه مى كنند و تقاضاى كتب شما را دارند؛ بخصوص كتاب «اخلاق و جوانان» به زبان انگلیسى كه علاقمندان به آن روزافزون است.

 

 

خانم «دكتر انیسا كارینو  استاد دانشگاه پاناما

درودهاى مرا بپذیرید.. ازدریافت كتب «شناخت خدا» و«تمدن غرب از دیدگاه مسلمان» بسیارمتشكرم، درحقیقت این دوكتاب براى ما گوهر گرانبهایى بود كه به دست آوردیم؛ بخصوص براى رشته تاریخ جهان كه من در دانشگاه تدریس مى نمایم بسیار سودمند خواهد افتاد .

كاركنان كتابخانه دانشگاه نیز به لحاظ اینكه مى توانند با مطالعه این كتب با مسائل ارزشى آشنا شوند، از آن استقبال كردند و آن را بسیار پر ارزش تلقى مى كنند.

 

 

آقاى «م. م» از آلمان

سلام و درودهاى مرا بپذیرید... بسیار متشكرم كه تعداد سى نسخه از كتاب «تمدن غرب از دیدگاه مسلمان» ترجمه شده به زبان آلمانى برایم ارسال فرمودید.

این كتاب در جمعى كه من هستم حركتى به وجودآورده، مردم را به تفكر واداشته است. حتى یك نسخه از آن را به یك كشیش مسیحى دادم كه پس از مطالعه اعتراف كرد كه با حقایقى از اسلام آشنا شده كه تا آن هنگام با آن بیگانه بوده است و از اینرو بسیار ابراز خوشوقتى مى كرد.

من در این محیط ناهماهنگ با افكارم نتوانسته بودم فرزندم را مسلمان بارآورم ، زیرا شرایط محیط طورى است كه بخصوص نمى گذرد به ارزشهاى معنوى و دینى فكر كنند.

فرزند هفده ساله ام كتاب شما را با اشتیاق و علاقمندى خواند، و روزى پیش از طلوع آفتاب نزدم آمد، و از من خواست به او اجازه دهم براى نخستین بار با من نماز بخواند. از شدت خوشحالى و هیجان به گریه افتادم، و او را در آغوش گرفتم و از آن روز به بعد نمازمان را با هم مى خوانیم وى اكنون مشغول خواندن قرآن كریم است، و ما در فرصت هاى مناسب پیرامون مسائل مذهبى به بحث مى پردازیم.

 

آقاى «موسى موبیا» از گامبیا

من یك فرهنگى هستم كه در كشورم به كار معلمى اشتغال دارم، سى سال از سن من مى گذرد  و در طول عمر گذشته ام به عنوان یك مسیحى به آئین خود پاى بند بودم.

دو سال قبل كتابى از شما كه بینش توحیدى اسلام را مورد بحث قرار داده بود مطالعه كردم. منطق و استدلالهاى قوى و نیرومند آن براى من بسیار ثمربخش و آموزنده بود بطورى كه آئین مسیحیت را رها كرده و به سوى اسلام روى بیاورم، و حقانیت این دین الهى را بپذیرم و مسلمان شوم.

 

آقاى « الونگا ایساكا » از زئیر

در كشور ما رشد اسلام امیدوار كننده است و دین الهى رو به گسترش نهاده است در حال حاضر تقریباً یك سوم از جمعیت كشور ما مسلمانند ولى علیرغم این پیشرفت در زمینه هاى مساعد موجود، كتابخانه هاى اسلامى و مراكز فرهنگى دینى بسیار محدود است. بدین مناسبت كتب شما به نحو شایسته اى مورد توجه و اشتیاق روشنفكران جامعه زئیر قرار گرفته، و در میان اقشار تحصیل كرده جاذبه خاصّى ایجاد كرده است.

قرار است در آینده یك برنامه تلویزیونى در مورد آثار و كتب شما ترتیب داده شود و مخصوصاً مسائل مندرج در كتابى كه مربوط به روز رستاخیز است براى بینندگان مورد بحث و بررسى قرار گیرد.

 

آقاى «نستور یاگانو» از آرژانتین

كتب دریافتى به دو زبان اسپانیولى و انگلیسى بود، این كتابها از سوى مسلمانان مورد استقبال و بهره بردارى قرار گرفت و براى آنها بسیار ارزشمند و تحسین برانگیز بود ; بسیارى از مردم مسلمان ما علاقمندند اسلام را به طور عمیق و ریشه اى بشناسند و با زیر بناى تفكر اسلامى به خوبى آشنا شوند .

شما آگاهید كه مبلغین اسلامى در آزژانتین خیلى معدود و فاصله شهرها و بخش ها از یكدیگر بسیار زیاد است، به همین سبب بسیارى از مسلمانان در گوشه و كنار كشور از فرامین و دستورات و احكام اسلامى بى خبرند. لذا ارسال كتابهاى اسلامى از سوى مركز نشر معارف اسلامى شما به صورت گسترده، بهترین روشى است كه مى تواند ارتباط و پیوند بین مسلمانها را نیز برقرار سازد.

 آقاى «مامنگ دونگ» از چین

روزى با یكى از دوستان ملاقاتى داشتم كه او كتابى به من هدیه كرد، و نام آن كتاب «توحید از نظر اسلام» نوشته شما بود، كه به وسیله دو نفر چینى ترجمه شده بود. مطالعه این كتاب به شدت مجذوبم كرد و سخت تحت تأثیر قرار گرفتم.

خواهشمندم هر كتابى كه به زبان چینى دارید ، براى من ارسال فرمائید. ...من با بسیارى از ائمه، مساجد و افراد مسلمان آشنا هستم ، همه آنها خواستار كتاب ترجمه شده شما به زبان چینى بودند كه متأسفانه در اختیار نداشتم.

 

 آقاى «استاد محمد امین جابى» مدیر مدرسه اتحادیه اسلامى از گابون

...كلمات ما از اداى تشكر ناتوان است. از درگاه ربوبیت مسألت مى كنیم كه شما و ایران اسلامى را از شر دشمنان اسلام و انسانیت حفظ كند، و به شما پاداش خیر در دنیا و آخرت عنایت فرماید.

به لحاظ اینكه سرزمین ما منطقه استعمار بزرگ بوده است، نگذاشته اند نداى اسلام به درستى به گوش مردم این سامان برسد  و از سوى دیگر فرهنگ مسموم غربى را بر فكر و عقل جوانان مسلط ساخته اند و آنها را به انحراف كشانده اند.

خوشبختانه كتب و آثار اسلامى شما كه سرشار از معارف دینى و فرهنگ عمیق اسلامى است، مورد توجه و علاقه اقشار عظیمى از جوانان قرار گرفته و از آن استقبال فراوانى به عمل آمده است.روز بروز بر تعداد علاقمندان و مطالعه كنندگان و متقاضیان این كتب افزوده مى شود و نه تنها مسلمانان از خود علاقمندى نشان مى دهند، بلكه بسیارى از درخواست كنندگان كتب شما مسیحیانى هستند كه در خود احساس نیاز شدید به مطالعه آثار اسلامى و درك صحیح از حقایق نورانى و پربركت اسلامى مى كنند.

 

 آقاى «آلادین تمو» مدیر روزنامه از ژاپن

ما تصمیم داریم مسائلى كه شما در این كتب مطرح كرده اید و در ارتباط با تفكر و ایدئولوژى اسلامى است، به صورت مقالاتى به تدریج در روزنامه خودمان چاپ كنیم تا خوانندگان ژاپنى بتوانند از آن استفاده كنند و با مسائل اسلامى آشنا شوند .

 آقاى «فابریر فیردینى» مدیر مجله از ایتالیا

همانطورى كه اطلاع دارید، كتاب شما را از زبان فرانسه به ایتالیایى ترجمه مى كنیم و به صورت یك سرى مقالات در مجله «آون گوردیا» به چاپ مى رسانیم. خوانندگان مجله ما در ایتالیا اشتیاق و علاقه زیادى نسبت به نوشته هاى شما كه در خصوص مسائل اسلامى است، از خود نشان مى دهند و عمیقاً مى خواهند با فرهنگ مذهبى شما آشنا شوند.

 آقاى «آلفرد چینچاى» از پرو

ما از مطالعه این كتابها استفاده هاى فراوان مى بریم، و مسائل گوناگونى در ارتباط با معارف اسلامى مى آموزیم. ما به كتب اسلامى بسیار نیازمندیم، چون حقیقتاً در كشورمان «پرو» اطلاعات اسلامى ما بسیار اندك و ناچیز است و از مفاهیم دینى آگاهى درستى نداریم. ما انتظار داریم كه هر طور میسّر است به ما كمك فرهنگى كنید و از ارسال آثار دینى برایمان دریغ نفرمائید، و ما را به دست فراموشى نسپارید.

 خانم «سوالها ادو» از جزیره موریس

سلام و درودهاى خالصانه مرا بپذیرید...كتابهائى كه از سوى مركز نشر معارف اسلامى شما به عنوان من ارسال شده بود، با خوشوقتى دریافت كردم ; فرصت را مغتنم شمرده و تشكر و سپاس خود را از لطفى كه مبذول فرمودید و زحمتى كه كشیدید حضورتان ابراز مى دارم.

آنچه از مطالعه این كتب آموختم و تا پیش از آن در مورد آنها بیگانه بودم، دیدگاه مرا نسبت به اسلام عوض كرد و به من بینش تازه اى در مورد آئین الهى بخشید. این كتابها مرا با حقایق بسیارى آشنا ساخت و درك و فهمم را در خصوص مسائل ارزشى بالا برد و بالاخره زندگى ام را در مسیر جدیدى قرار داد.
نوع مطلب : مقالات، خبرها، فرهنگی، دین و زندگی، بیداری اسلامی، سبك زندگی اسلامی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

حدیث از امام رضا (ع) :"همانا از كسانی كه مدعی مودت ما اهل بیت (ع) هستند، كسی هست كه در فتنه‌گری، برای شیعیان ما از دجال شدیدتر است. (راوی) گفتم: برای چه؟ (امام) فرمودند: به خاطر دوستی با دشمنان ما و دشمنی با دوستانمان. چون چنین شد، حق با باطل آمیخته می‌شود و مؤمن از منافق بازشناخته نمی‌شود."
---------
امام خامنه ای(حفظه الله) : بصیرت یعنی اینکه بدانیم شمری که سر امام حسین (ع) را برید همان جانباز جنگ صفین بود که تا مرز شهادت پیش رفت.
-------
امام صادق(ع) فرموده‌اند "ایمان خود را قبل از ظهور تكمیل كنید چون در لحظات ظهور ایمانها به سختی مورد امتحان و ابتلاء قرار می‌گیرند. "(كافی/1/370/6 ؛ كمال‌الدین/1/18)
-------
آیت الله محمد تقی مصباح یزدی :
در پاسخ به سؤالی مبنی چگونگی مقابله جوانان با مفاسد اخلاقی، گفت: بهترین و آسان‌ترین راهی که جوانان می‌توانند برای مقابله با مفاسد اتخاذ کنند، توسل به حضرت بقیة‌الله‌الاعظم(عج) است.
-------
عبدالله بن سنان می‌گوید: حضرت صادق علیه السلام فرمود: به زودی شبهه‌‌ای عارض شما می‌گردد؛ پس (در ایام) بدون نشانه‌ای که دیده شود و بدون امامی که شما را هدایت کند باقی خواهید ماند. در آن روز کسی نجات نمی‌یابد مگر آن کسی که به دعای غریق، دعا کند.
عرض کردم: «دعای غریق چیست؟» فرمود: می‌گویی:
یا اللهُ یا رَحْمنُ یا رَحِیمُ یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ
من گفتم: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الاَبْصارِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ. (راوی کلمه و الابصار را به دعا اضافه نمود) حضرت صادق علیه السلام فرمودند: «به راستی که خدای عزّوجل مقلب القلوب و الابصار است، اما آن‌چنان که من گفتم بگو: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ.»
----------
اگر این ولایت فقیه جهانگیر شود، امام زمان ما خواهد آمد، و این مقدمه سازی برای ظهور حضرت است. ما در دوران نائب امام زمان امتحان می‌شویم برای خود حضرت؛ اگر در امتحانات پای رکاب ولی فقیه ـ نائب امام زمان(ع) ـ پیروز شدیم، به امام زمان(ع) خواهیم رسید.
--------
امام صادق(ع):«امام خودت را بشناس، زیرا، هرگاه، امام خود را شناختی، تقدم یا تاخر این «امر ظهور»، زیانی به تو نرساند.»
---------
راز امنیت ایران از نگاه آیت الله جوادی آملی : ما (ایرانیان) به برکت اهل بیت علیهم‌السلام در میدان مین از مصونیت برخورداریم.
---------
«ان یَشَأ یُذهِبكُم ایُّهَا النّاسُ و یأتِ بِآخَرینَ وَ كانَ اللّهُ على ذلكَ قدیر» (نساء: 5.)133 اى مردم، اگر او بخواهد شما را از بین مى‌برد و افراد دیگرى به جاى شما مى‌آورد و خدا بر این كار تواناست.

آیه در سیاق برخى آیات در بى‌نیازى خدا از طاعت مردم و عدم زیان از مخالفت مردم است؛ زیرا آنچه در آسمان و زمین است مِلك اوست. سپس مى‌فرماید: براى خدا هیچ مانعى ندارد كه شما را از بین ببرد و جمعیتى آماده‌تر و مصمّم‌تر جانشین شما كند و خداوند بر این كار توانایى دارد.

شیخ طوسى، طبرسى، میبدى، زمخشرى، قرطبى، آلوسى، فیض كاشانى، طبرى و دیگر مفسّران از رسول خدا نقل كرده‌اند: «وقتى این آیه نازل شد، رسول خدا دست خود را به پشت سلمان زد و فرمود، آن جمعیت قوم این مرد، یعنى مردم عجم و فارس هستند.»

در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم ... سرزنش ها گر کند خار مغیلان غم مخور
مدیر وبلاگ : مسعود موسوی
مطالب اخیر
موضوعات
پیوندها
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic