نبرد نهایی
امام على علیه‏السلام : هر كس چشم خود را [از نامحرم] فرو بندد، قلبش راحت می‏شود.
چرا کسی که "به نماز جمعه راهش نمی دهند" دم از وحدت ملی می زند!؟/ نگاه مثبت هاشمی به قالیباف و ولایتی،عارف و روحانی
گروه سیاسی: هاشمی رفسنحانی و حامیان او همچنان به ارتجاع گفتمانی اصرار می كنند. گفتمانی که مردم برای نفی آن ، در سال 76 به محمد خاتمی روی آورند و البته هاشمی خود ثمره گفتمان سازندگی را در انتخابات سال 84 و در شکستی که از محمود احمدی نژاد خورد، مشاهده کرد.

به گزارش رجانیوز، استانداران زمان هاشمی که اکثر آنها هفته گذشته در مراسم اعلام کاندیداتوری حسن روحانی حضور داشتند، به دیدار هاشمی رفسنجانی رفتند تا از وی برای حضور در انتخابات دعوت کنند. موضوعی که شواهد نشان می دهد خود هاشمی نیز به آن تمایل دارد.هر چند مشروح این دیدار منتشر نشده است ، اما پایگاه اطلاع رسانی هاشمی رفسنجانی در حاشیه‌نگاری این دیدار نوشته است: آقای هاشمی می‌گوید شخصیت رئیس جمهور در تشکیل کابینه فراجناحی بسیار مهم است. حتی اگر مجلس کاملاً جناحی باشد. یک رئیس جمهور فراجناحی و مقبول می‌تواند کابینه فراجناحی تشکیل دهد. نمونه‌اش هم در سال 68. با تشکیل «دولت فرآگیر از ولایتی تا خاتمی.«

وی در بخش دیگری از اظهارانتش در این دیدار گفت: «در خیمه اعتدال، کارهای بزرگ با همراهی همه میسر است. پرچم اعتدال پرچم وحدت ملی است. با وحدت ملی هم نتیجه می‌شود، پیروزی دفاع مقدس و توفیق سازندگی.«

البته ایده دولت وحدت ملی هاشمی در انتخابات پیشین ریاست جمهوری مطرح شد. آنزمان علی لاریجانی، رئیس مجلس هشتم، کارهایی اجرایی را برای تحقق چنین ایده‌ای انجام می‌داد.

جلسه معروفی که لاریجانی به بهانه همایش سی سال قانونگذاری برگزار کرد و برای روسای ادوار مجلس و ریش سفیدانی هم که سهمی در معادلات سیاسی آن روزها داشتند صندلی هایی در نظر گرفت، نشان داد هاشمی رفسنجانی برای تحقق ایده ای که نام وحدت ملی را بر روی آن گذاشته بود ، بسیار جدی به نظر می‌رسد.

با این حال معادلات سیاسی آن روزها و حضور میرحسین موسوی و محمود احمدی نژاد در انتخابات، فضا را دو قطبی کرد و این ایده، به سرانجام نرسید.

هاشمی همان زمان می‌دانست اگر در دوره ریاست رئیس‌جمهور دهم برای 4 سال دیگر نقش حاشیه‌ای داشته باشد بخش قابل توجهی از قدرت سیاسی‌اش در خطر می‌افتد، برای همین مجبور شد در جبهه حمایت میرحسین موسوی قرار بگیرد و خانواده وی برای کاندیداتوری موسوی حتی ستاد انتخاباتی تشکیل دهند. نقش آفرینی هاشمی در فتنه 88 نیز در همین راستا قابل بررسی است.

با این حال در آستانه انتخابات یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر هاشمی دم از وحدت ملی می‌زند.
البته تاکید شخصی همانند هاشمی بر وحدت ملی طبیعی به نظر می‌رسد. هاشمی می‌خواهد در این انتخابات بدون آنکه هزینه‌ای بپردازد ، نقش قابل توجهی در شکل گیری دولت آتی ایفا کند و گرنه می‌داند با روی کار آمدن رئیس‌‍جمهوری که مخالف دیدگاه‌های هاشمی باشد، حیات سیاسی‌اش به کما خواهد رفت.

در چنین شرایطی، دولت وحدت ملی در حالی محقق می‌شود که هاشمی یا خود کاندیدا شود و دیگر کاندیداها مانند خاتمی، عارف، روحانی ، ولایتی و ... به نفع او کنار بروند و وی به قول خودش بتواند همانند دولت موسوم به سازندگی "از ولایتی تا خاتمی " را در یک کابینه جای دهد و یا اینکه از کاندیداهای دیگری که چنین ظرفیتی دارند بهره گیرد.

با بررسی اجمالی نظرات کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری، می‌توان گفت افرادی مانند حسن روحانی ، محمدرضا عارف ، علی لاریجانی، علی اکبر ولایتی و محمد باقر قالیباف، پتانسیل برآورد کردن خواسته هاشمی رفسنجانی را در قالب دولت ائتلافی دارند و یا آنکه هاشمی می‌تواند در زمان ریاست جمهوری این افراد قدرت خود را حفظ کند و یا افزایش دهد.

شاید برای برخی، حضور محمدباقر قالیباف در لیست کاندیداهای احتمالی هاشمی رفسنجانی سخت گیرانه و بدبینانه به نظر برسد. هر چند که خود قالیباف و "طیفی" از نزدیکان وی که هم اکنون نبض رسانه‌های مکتوب شهردار تهران را بر عهده دارند، از چنین موضوعی ابا ندارند و از آن استقبال می‌کنند.

جلسه قالیباف با هاشمی رفسنجانی که خبر آن را "رجانیوز" منتشر کرد در کنار تاکید قالیباف بر کارآمدی تفکر تکنوکراتی از جمله مسائلی است که نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد.

نگاه مشترک قالیباف و هاشمی در بسیاری از مسائل و همچنین احساس نزدیکی اصلاح طلبان با قالیباف از جمله موضوعاتی است که سبب شده، ریاست جمهوری، قالیباف گزینه "قابل قبول و خواستنی" برای هاشمی باشد.

در واقع باید گفت، در این برهه زمانی تاکید هاشمی رفسنجانی و طیف حامیان او بر روی وحدت و دولت ائتلافی، راه فراری از بن بست رسیدن سیاسی این افراد است. موضوعی که علامه مصباح یزدی در دیدار اعضای موتلفه ، به آن اشاره کرد.

رئیس موسسه امام خمینی (ره) در این دیدار با انتقاد از کسانی که دم از وحدت می‌زنند، اظهار داشت: متأسفانه افرادی که از همه جا شکست می‌خورند و هیچ جایی آنها را راه نمی‌دهند حتی در نمازجمعه، دم از وحدت می‌زنند و می‌گویند وحدت آن چیزی است که ما می‌گوییم. آیت الله مصباح یزدی افزود: سعی کنیم نظرات را به هم نزدیک کنیم نه این‌که هرکسی تصمیمی بگیرد و بعد بگوید وحدت؛ این امر نه عقلا صحیح است و نه شرعاً و هیچگاه در چنین حالتی وحدت حاصل نمی‌شود
نوع مطلب : سیاسی، مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگ

حدیث از امام رضا (ع) :"همانا از كسانی كه مدعی مودت ما اهل بیت (ع) هستند، كسی هست كه در فتنه‌گری، برای شیعیان ما از دجال شدیدتر است. (راوی) گفتم: برای چه؟ (امام) فرمودند: به خاطر دوستی با دشمنان ما و دشمنی با دوستانمان. چون چنین شد، حق با باطل آمیخته می‌شود و مؤمن از منافق بازشناخته نمی‌شود."
---------
امام خامنه ای(حفظه الله) : بصیرت یعنی اینکه بدانیم شمری که سر امام حسین (ع) را برید همان جانباز جنگ صفین بود که تا مرز شهادت پیش رفت.
-------
امام صادق(ع) فرموده‌اند "ایمان خود را قبل از ظهور تكمیل كنید چون در لحظات ظهور ایمانها به سختی مورد امتحان و ابتلاء قرار می‌گیرند. "(كافی/1/370/6 ؛ كمال‌الدین/1/18)
-------
آیت الله محمد تقی مصباح یزدی :
در پاسخ به سؤالی مبنی چگونگی مقابله جوانان با مفاسد اخلاقی، گفت: بهترین و آسان‌ترین راهی که جوانان می‌توانند برای مقابله با مفاسد اتخاذ کنند، توسل به حضرت بقیة‌الله‌الاعظم(عج) است.
-------
عبدالله بن سنان می‌گوید: حضرت صادق علیه السلام فرمود: به زودی شبهه‌‌ای عارض شما می‌گردد؛ پس (در ایام) بدون نشانه‌ای که دیده شود و بدون امامی که شما را هدایت کند باقی خواهید ماند. در آن روز کسی نجات نمی‌یابد مگر آن کسی که به دعای غریق، دعا کند.
عرض کردم: «دعای غریق چیست؟» فرمود: می‌گویی:
یا اللهُ یا رَحْمنُ یا رَحِیمُ یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ
من گفتم: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الاَبْصارِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ. (راوی کلمه و الابصار را به دعا اضافه نمود) حضرت صادق علیه السلام فرمودند: «به راستی که خدای عزّوجل مقلب القلوب و الابصار است، اما آن‌چنان که من گفتم بگو: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ.»
----------
اگر این ولایت فقیه جهانگیر شود، امام زمان ما خواهد آمد، و این مقدمه سازی برای ظهور حضرت است. ما در دوران نائب امام زمان امتحان می‌شویم برای خود حضرت؛ اگر در امتحانات پای رکاب ولی فقیه ـ نائب امام زمان(ع) ـ پیروز شدیم، به امام زمان(ع) خواهیم رسید.
--------
امام صادق(ع):«امام خودت را بشناس، زیرا، هرگاه، امام خود را شناختی، تقدم یا تاخر این «امر ظهور»، زیانی به تو نرساند.»
---------
راز امنیت ایران از نگاه آیت الله جوادی آملی : ما (ایرانیان) به برکت اهل بیت علیهم‌السلام در میدان مین از مصونیت برخورداریم.
---------
«ان یَشَأ یُذهِبكُم ایُّهَا النّاسُ و یأتِ بِآخَرینَ وَ كانَ اللّهُ على ذلكَ قدیر» (نساء: 5.)133 اى مردم، اگر او بخواهد شما را از بین مى‌برد و افراد دیگرى به جاى شما مى‌آورد و خدا بر این كار تواناست.

آیه در سیاق برخى آیات در بى‌نیازى خدا از طاعت مردم و عدم زیان از مخالفت مردم است؛ زیرا آنچه در آسمان و زمین است مِلك اوست. سپس مى‌فرماید: براى خدا هیچ مانعى ندارد كه شما را از بین ببرد و جمعیتى آماده‌تر و مصمّم‌تر جانشین شما كند و خداوند بر این كار توانایى دارد.

شیخ طوسى، طبرسى، میبدى، زمخشرى، قرطبى، آلوسى، فیض كاشانى، طبرى و دیگر مفسّران از رسول خدا نقل كرده‌اند: «وقتى این آیه نازل شد، رسول خدا دست خود را به پشت سلمان زد و فرمود، آن جمعیت قوم این مرد، یعنى مردم عجم و فارس هستند.»

در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم ... سرزنش ها گر کند خار مغیلان غم مخور
مدیر وبلاگ : مسعود موسوی
مطالب اخیر
موضوعات
پیوندها
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic