نبرد نهایی
امام على علیه‏السلام : هر كس چشم خود را [از نامحرم] فرو بندد، قلبش راحت می‏شود.
کاهش جمعیت، تهدید بزرگ امنیتی است

 گروه اجتماعی «خبرگزاری دانشجو»؛ مسئله تحدید نسل و کاهش جمعیت از ابعاد مختلف قابل بررسی است؛ ابعادی که هرکدام اهمیت خاص خود را دارند و در جای خود مهم و حیاتی تلقی می شوند.

اما موضوع امنیت ملی، بحثی نیست که بشود به راحتی از کنار آن گذشت. تجربه ی کشورهای مختلف دنیا در قرون گذشته نشان می دهد که یکی از بزرگترین پیامدهای کاهش جمعیت، به خطر افتادن امنیت ملی در سالهای آینده است.
 
به عقیده کارشناسان، امروزه بحث‌های مرتبط با جمعیت از انگاره‏‌هاى امنیت ملى یک کشور تعریف ‌شده و از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.
 
حسن عباسی در این باره می گوید: مسئله جمعیت که در مباحث استراتژیک از آن با نام منابع انسانی یاد می‌شود، یکی از مولفه‌ها و شاخصه‌های «قدرت ملی» است.
 
وی ادامه می دهد: گاهی منابع مادی شامل منابع زیرزمینی و روزمینی به‌عنوان مولفه‌های قدرت ملی کشورها محسوب می‌شود که منابع زیرزمینی خود شامل نفت، گاز، مس، نیکل، کروم و همچنین منابع روزَمینی شامل رودخانه‌ها و آب‌های روزمینی، ظرفیت کشاورزی و.... است.
 
این کارشناس مسائل استراتژیک می گوید: گاهی منابع علمی و تکنولوژیک بسیار بالا و یا تجهیزات نظامی و نیروهای مسلح و حتی گاهی خود سرزمین به علت وضعیت ویژه‌ای که دارد به‌عنوان شاخص و مولفه قدرت ملی محسوب می‌شود، چنانکه کشورهای شیلی، ژاپن و بحرین جزو کشورهای آسیب‌پذیر محسوب شده و در مقابل روسیه، کانادا، چین و ایران دارای شکل سرزمینی بسیار استراتژیک هستند، چرا که عدم تنگنای جغرافیایی و میزان برخورداری از ساحل، این کشورها را به موقعیت و جایگاه ویژه‌ای رسانده است.
 
عباسی نوع ساختار حکومت را از دیگر شاخص‌های قدرت ملی می داند و می گوید: امروز به علت عدم وجود ولی فقیه در کشور مصر به‌عنوان یک منبع عظیم قدرت سیاسی شاهد کودتای ارتش هستیم، به‌طوری که در اثر وجود توازن میان تظاهرات خیابانی طرفداران دو جناح مخالف، هیچ‌ یک از طرفین حاضر به کوتاه آمدن از مواضع خود نبود بنابراین ارتش در جهت ایجاد تعادل در کشور کودتا کرده و قانون اساسی را ملغی کرد.
 
وی ادامه می دهد: اما در کشور ما هر چه قدر این توازن میان جریان‌های مختلف ایجاد شود، چنین اتفاقی رخ نخواهد داد، چرا که طی 34 سال گذشته شاهد بودیم بیش از 10 مرتبه کشور به سمت وضعیت کنونی مصر پیش می‌رفت، اما هر بار ولی فقیه به‌عنوان فصل‌الخطاب کارکرد خود را نشان داده و با آرام‌سازی طرفین سیستم را اصلاح کرده است.
 
عباسی با اشاره به جنگ بوسنی می گوید: 20 سال پیش در سال 1372 این کشور دچار جنگ داخلی و مسائلی شبیه به وقایع سوریه شد که طی این جنگ و با هدف ضربه زدن به نیروی انسانی مردان و زنان را در اردوگاه‌های مختلف از هم جدا و سپس به زنان هتک حرمت کردند که در نتیجه آن تعداد زیادی فرزندان نامشروع به دنیا آمد در اثر این تخریب نیروی انسانی و کشتار عظیمی که صورت گرفت، اینک بوسنی تقریبا کشوری بی سرو صداست به‌طوری که دیگر منابع اجتماعی، سیاسی، نظامی، علمی و توریسم این کشور تا مدت‌ها نمی‌تواند کمر راست کند؛ طی برآوردی که داشتیم حداقل سه الی چهار نسل و در حدود 100 سال اصلاح ساختار نیروی انسانی و جمعیت این کشور طول می‌کشد.
 
 
وی ادامه می دهد: از سال 1382 هر روز شاهد بمب‌گذاری و وارد شدن صدمات به نیروی انسانی عراق هستیم و اینک بلایی که طی 10 سال توسط آمریکا برای عراق اتفاق افتاد در سوریه ظرف مدت 30 ماه بر سر مردم این کشور نازل شد به‌طوری که چنانچه از همین فردا درگیری‌ها در این کشور پایان یابد اصلاح ساختار نیروی انسانی حداقل 40 سال طول خواهد کشید؛ آمریکا در ارتباط با افغانستان و پاکستان نیز اجازه ایجاد شرایط آزاد و امن را برای رشد نیروی انسانی نمی‌دهد.
 
عضو هیئت علمی جامعة المصطفی نیز کاهش جمعیت را تهدید بزرگ امنیتی می داند و با بیان این‌که در صورت کاهش جمعیت در عرصه‌های مختلف، جامعه نیازمندی‌های شدیدی به نیروهای غیربومی خواهد داشت تصریح می کند که چه بسا در استفاده بیش از حد از غیر بومیان، کل جغرافیای کشور از لحاظ امنیتی به خطر بیافتد.
 
حجت الاسلام حسینی هدف مرکز برنامه های ارتباطات آمریکا را کنترل نیروی انسانی دشمن خویش عنوان می کند و می افزاید: همه این مسائل در زمان کسینجر در یکی از پروژه‌های مطالعاتی شورای امنیت ملی آمریکا به نام کنترل امنیت جهانی مطرح می‌شود. چون این مسائل با دیدگاه‌های کمبود منابع و کنترل جمعیت مالتوس همراه بود، حمایت‌ سازمان‌های مختلف جهانی را به خود جلب کرد.
 
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به این که وضعیت رشد کل جمعیت دنیا کاهش یافته است می گوید: با وجود این که کشور آمریکا بیش از دویست میلیون جمعیت دارد، نرخ رشدشان را در دو و نیم یا سه نگه داشته و آن را کاهش نداده‌اند؛ ولی در دیگر کشورها، خصوصا کشورهایی که از جهت منابع زیر زمینی غنی هستند، شاهد کاهش شدید نرخ رشد جمعیت هستیم.
 
وی ادامه می دهد: اگر مرکز ارتباطات آمریکا در سال 1948 را رصد کنید دپارتمان‌های مطرح شده دردانشگاه جانهاپ کینز و دپارتمان‌های پویای جمعیت از دیدگاه تیلسون را با طرح‌های زمان کسینجر شورای امنیت ملی آمریکا خواهید یافت.
 
حجت الاسلام حسینی تدابیر جمعیتی غرب را بر اساس هژمونی و سلطه آنان بر کنترل نیروی انسانی دنیا می خواند و خاطرنشان می کند: تدابیر آنان در راستای تضعیف سایر ملت‌ها به خصوص کشورهایی است که دارای منابع انرژی هستند.
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز می گوید: کاهش جمعیت بدون توجه به آمایش سرزمین تهدیدی جدی برای امنیت کشور محسوب می شود چرا که پوشش مرزهای جغرافیایی نیازمند نیرو، امکانات و تجهیزات است.
 
بنابر آنچه که ملاحظه شد، برنامه ریزی دقیق غربی ها در بحث امنیتی برای کاهش نسل کشورهایی که از لحاظ منابع غنی هستند، زنگ خطر جدی را برای برنامه ریزان اجتماعی و جمعیتی به صدا در می آورد.
نوع مطلب : مقالات، افشاگری، فرهنگی، خبرها، رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال امنیت بدون مرز (حسن عباسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

حدیث از امام رضا (ع) :"همانا از كسانی كه مدعی مودت ما اهل بیت (ع) هستند، كسی هست كه در فتنه‌گری، برای شیعیان ما از دجال شدیدتر است. (راوی) گفتم: برای چه؟ (امام) فرمودند: به خاطر دوستی با دشمنان ما و دشمنی با دوستانمان. چون چنین شد، حق با باطل آمیخته می‌شود و مؤمن از منافق بازشناخته نمی‌شود."
---------
امام خامنه ای(حفظه الله) : بصیرت یعنی اینکه بدانیم شمری که سر امام حسین (ع) را برید همان جانباز جنگ صفین بود که تا مرز شهادت پیش رفت.
-------
امام صادق(ع) فرموده‌اند "ایمان خود را قبل از ظهور تكمیل كنید چون در لحظات ظهور ایمانها به سختی مورد امتحان و ابتلاء قرار می‌گیرند. "(كافی/1/370/6 ؛ كمال‌الدین/1/18)
-------
آیت الله محمد تقی مصباح یزدی :
در پاسخ به سؤالی مبنی چگونگی مقابله جوانان با مفاسد اخلاقی، گفت: بهترین و آسان‌ترین راهی که جوانان می‌توانند برای مقابله با مفاسد اتخاذ کنند، توسل به حضرت بقیة‌الله‌الاعظم(عج) است.
-------
عبدالله بن سنان می‌گوید: حضرت صادق علیه السلام فرمود: به زودی شبهه‌‌ای عارض شما می‌گردد؛ پس (در ایام) بدون نشانه‌ای که دیده شود و بدون امامی که شما را هدایت کند باقی خواهید ماند. در آن روز کسی نجات نمی‌یابد مگر آن کسی که به دعای غریق، دعا کند.
عرض کردم: «دعای غریق چیست؟» فرمود: می‌گویی:
یا اللهُ یا رَحْمنُ یا رَحِیمُ یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ
من گفتم: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الاَبْصارِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ. (راوی کلمه و الابصار را به دعا اضافه نمود) حضرت صادق علیه السلام فرمودند: «به راستی که خدای عزّوجل مقلب القلوب و الابصار است، اما آن‌چنان که من گفتم بگو: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَی دِینِکَ.»
----------
اگر این ولایت فقیه جهانگیر شود، امام زمان ما خواهد آمد، و این مقدمه سازی برای ظهور حضرت است. ما در دوران نائب امام زمان امتحان می‌شویم برای خود حضرت؛ اگر در امتحانات پای رکاب ولی فقیه ـ نائب امام زمان(ع) ـ پیروز شدیم، به امام زمان(ع) خواهیم رسید.
--------
امام صادق(ع):«امام خودت را بشناس، زیرا، هرگاه، امام خود را شناختی، تقدم یا تاخر این «امر ظهور»، زیانی به تو نرساند.»
---------
راز امنیت ایران از نگاه آیت الله جوادی آملی : ما (ایرانیان) به برکت اهل بیت علیهم‌السلام در میدان مین از مصونیت برخورداریم.
---------
«ان یَشَأ یُذهِبكُم ایُّهَا النّاسُ و یأتِ بِآخَرینَ وَ كانَ اللّهُ على ذلكَ قدیر» (نساء: 5.)133 اى مردم، اگر او بخواهد شما را از بین مى‌برد و افراد دیگرى به جاى شما مى‌آورد و خدا بر این كار تواناست.

آیه در سیاق برخى آیات در بى‌نیازى خدا از طاعت مردم و عدم زیان از مخالفت مردم است؛ زیرا آنچه در آسمان و زمین است مِلك اوست. سپس مى‌فرماید: براى خدا هیچ مانعى ندارد كه شما را از بین ببرد و جمعیتى آماده‌تر و مصمّم‌تر جانشین شما كند و خداوند بر این كار توانایى دارد.

شیخ طوسى، طبرسى، میبدى، زمخشرى، قرطبى، آلوسى، فیض كاشانى، طبرى و دیگر مفسّران از رسول خدا نقل كرده‌اند: «وقتى این آیه نازل شد، رسول خدا دست خود را به پشت سلمان زد و فرمود، آن جمعیت قوم این مرد، یعنى مردم عجم و فارس هستند.»

در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم ... سرزنش ها گر کند خار مغیلان غم مخور
مدیر وبلاگ : مسعود موسوی
مطالب اخیر
موضوعات
پیوندها
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic